E shtunë, 6 Mars, 2021
11 C
Tirana

Yuri Kim: Në Shqipëri do zhvillohet stërvitja më e madhe ushtarake në Ballkan

Ambasadorja amerikane në vendin tonë,  Yuri Kim ka folur për stërvitjen më të madhe ushtarake që pritet të zhvillohet në Shqipëri gjatë muajve maj-qershor.

E ftuar në emisionin “Real Story”, Kim shtoi se në stërvitje do të marrin pjesë trupa nga 26 vende të botës, për të lëvizur më pas në vende të tjera.

“Kam pasur mundësi të udhëtoj pavarësisht koronavirusit dhe kam pasur mundësinë për të takuar shqiptarë të thjeshtë. SPAK nuk po lëviz aq shumë sa duan njerëzit, por po lëviz. Në Shqipëri kemi tre prioritete: demokrati, mbrojtje dhe biznes. Në mbrojtje do të kemi diçka shumë të rëndësishme. Hera e parë që flas, por është një operacion që përfshin 26 vende, do të vijnë në Shqipëri dhe do të stërviten. Stërvitja më e madhe ushtrake që do të zhvillohet në Balkan. 6 mijë trupa do të vijojnë këtu,”-tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ronaldo drejt largimit, Juventusi “piketon” ish-sulmuesin e Interit

Situata e pandemisë nuk i ka ndihmuar klubet e futbollit nga ana financiare të cilat duket se janë me humbje për shkak dhe të...

Serbia merr 500 mijë vaksina kineze/ Vuçiç: Presim dhe 13 milion të tjera

500,000 doza të tjera të vaksinës kineze “Sinofarm”, kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Serbi. Lajmin e ka dhënë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një...

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...

Meta: Kush nuk voton, s’ka të drejtë të ankohet për pasojat e qeverisjes

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Metës, ai qytetar që...