E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga Grupi Parlamentar i PD-së, ky është takimi i parë mes kryedemokratit dhe ambasadores Kim.

Dy ditë më parë, kreu i PD-së ia bëri të qartë Sali Berishës se nuk do ketë mbledhje të Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike, për të shqyrtuar vendimin për përjashtimin e tij. Sipas tij, Kuvendi i PD-së nuk mund të shqyrtojë vendimet e Qeverisë amerikane.

Ai i mëshoi fort faktit se nuk është as kukull e ish-liderit të Partisë Demokratike, dhe nuk është dhe nuk do të jetë kurrë peng i kundërshtarit të tij politik. Ambasadorja Kim kishte kërkuar shkëputjen e PD-së nga ish-lideri historik Sali Berisha.

Në takimin me Lulzim Bashën në fund të muajit qershor, ajo u shpreh se forca e parë anti-komuniste në vend, “nuk mund të hajë barë” për interesat e një njeriu të vetëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...