E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Ylli i tenisit në telashe, pyetjet e ngritura mbi deklaratën e udhëtimit

Zyrtarët australianë të kufirit po hetojnë nëse formulari i hyrjes së udhëtimit të Novak Djokovic përfshinte një deklaratë të rreme, raportojnë mediat australiane.

Viza e Djokovic iu hoq pas mbërritjes në Melburn javën e kaluar, përpara se të rikthehej nga një gjykatës të hënën. Por Ministri i Emigracionit i Australisë ka ende kompetenca për të ri-anuluar vizën dhe për të dëbuar lojtarin e pavaksinuar.

Djokovic – i cili shpreson të mbrojë titullin e tij në Australian Open javën e ardhshme – nuk ka komentuar mbi raportet e fundit. Formulari i hyrjes së lojtarit serb 34-vjeçar thoshte se ai nuk kishte udhëtuar në 14 ditët para mbërritjes së tij më 6 janar.

Postimet e mediave sociale duket se e tregojnë atë si në Serbi ashtu edhe në Spanjë gjatë periudhës dy javore. Djokovic u tha zyrtarëve kufitarë se Tenis Australia plotësoi Deklaratën Australiane të Udhëtimit në emër të tij, raportoi Sydney Morning Herald. Nuk është e qartë nëse kjo do ta ndihmonte atë në rast se sfidohet.

Forcat Kufitare Australiane (ABF) nuk i konfirmuan menjëherë raportet. Avokatët e Novak Djokovic i thanë BBC-së se nuk kishin asnjë koment në këtë fazë. Pasi u lirua nga paraburgimi të hënën, Djokovic postoi një foto të tij dhe ekipit të tij – përfshirë trajnerin Goran Ivanisevic – në gjykatë në Rod Laver Arena në Melburn. Turneu fillon më 17 janar dhe nëse Djokovic fiton, ai do të bëhet lojtari më i suksesshëm i meshkujve në histori.

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç dhe homologu i saj australian Scott Morrison folën në një telefonatë të hënën. Asnjëri nuk konfirmoi nëse statusi aktual i vizave të Djokovic ishte diskutuar.

Gjykata Federale e Qarkut rivendosi vizën e Djokovic-it, pasi vendosi se zyrtarët e ABF nuk i kishin dhënë atij kohë të mjaftueshme për t’u përgjigjur në aeroportin e Melburnit. Ky ishte një proces i padrejtë, tha gjyqtari.

Lexo edhe :   Komplikohet çështja Djokovic, tenisti serb mbahet i ndaluar në Melbourne

Gjykata nuk mori një vendim nëse arsyeja e tij për një përjashtim mjekësor nga vaksinimi – që ai kishte Covid muajin e kaluar – ishte e vlefshme.

Por të martën, Ministri i Emigracionit Alex Hawke tha se ai ishte ende duke shqyrtuar nëse do të anulonte vizën e Djokovic-it sipas kompetencave të veçanta në Aktin e Migracionit të Australisë. Akti i lejon atij të dëbojë këdo që ai e konsideron si rrezik potencial për “shëndetin, sigurinë ose rendin e mirë të komunitetit australian”. Një vendim nuk pritej në të njëjtën ditë, njoftuan mediat lokale.

Lexo edhe :   Komplikohet çështja Djokovic, tenisti serb mbahet i ndaluar në Melbourne

Turneu profesionist i tenisit për meshkuj ka bërë thirrje për më shumë qartësi të rregullave për të hyrë në Australi, dhe u bëri thirrje lojtarëve që të vaksinohen.

“Seria e ngjarjeve që çuan në seancën gjyqësore të së hënës kanë qenë të dëmshme në të gjitha frontet, duke përfshirë mirëqenien e Novak dhe përgatitjen për Australian Open,” tha ATP.

Burimi i lajmit: BBC. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...