E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

Xhakomo Kazanova u arratis nga burgu i Venecias, i ndihmuar nga një gondola

Seria: Faktet historike, që i keni mësuar gabim në shkollë

I famshëm si një joshës i madh i grave, deri në pikën që emri i tij mbetet sinonim i një aktiviteti të tillë, italiani Xhakomo Kazanova u dënua në një moment me 5 vjet burgim në Venecia për “ofendime publike kundër fesë së shenjtë”, midis akuzave të tjera.

Kur ndodhej në qelinë e tij, ai pranoi të ndihmojë një të burgosur (përmes kërcënimeve), doli nga qelia e tij, zbriti mbi murin e burgut duke përdorur një litar të bërë me çarçafët e shtratit, dhe hipi në një një gondolë të përshtatshme,per t’u arratisur nëpërmjet kanaleve të Venecias, dhe shkuar në Paris. Ai la në qelinë e tij një shënim që përmbante vetëm një rresht nga Psalmi 117: “Unë nuk do të vdes, por do të jetoj, dhe do të shpall veprat e Zotit”. / bota.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...