E diel, 22 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Vuçiç, politikë mbi arkivolin e Patriarkut: Ai se donte pavarësinë e Kosovës

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç mbajti një fjalim në varrimin e kreut të Kishës Ortodokse Serbe, patriarkut Irinej, i cili vdiq nga koronavirusi, duke treguar dëshirat dhe shqetësimet e fundit të tij.

Vuçiç kërkoi të bëjë politikë nga varrimi i Patriarkut, duke thënë se Irenej u përpoq të gjente mënyra që Kosova të mos e fitojë Pavarësinë. Nën petkun e klerikut, Irenej lobonte që Kosova t’i kalonte Serbisë, duke shkelur mbi kufomat e mijërave të të pafajshmëve.

“Shqetësimi i tij më i madh ishte Kosova dhe Metohija dhe megjithëse pjesën më të madhe të kohës e kaloi në Prizren, ai mbeti gjakftohtë, u soll në mënyrë racionale duke kërkuar mënyra që ta ruajmë, apo së paku të mos pranojmë pavarësinë e Kosovës”, tha Presidenti serb.

Më pas, Vuçiç u shpreh se kleriku e ka kuptuar realitetin dhe gabimet që bëri Serbia në humbjen e Kosovës dhe besonte se me forcën në rritje të Serbisë, do gjendej një zgjidhje e mirë .

“Kuptoi realitetin e vështirë dhe gjitha gabimet historike që kemi bërë, por besoi në forcën në rritje të shtetit serb dhe nganjëherë, disi naivisht, fuqinë për të bindur botën se Kosova dhe Metohija do të jetë mirë vetëm me një zgjidhje të drejtë. Respektoi botën perëndimore dhe ishte i bindur se një ditë do të kuptonte serbët dhe do të pranonte të paktën një pjesë të argumenteve tona”, ka thënë Vuçiç.

Lexo edhe :   Gjetja e mbetjeve mortore në Serbi, falë imazheve fotografike nga ajri

Presidenti serb tregoi edhe për dashurinë që Irinej kishte për Rusinë dhe presidentin e këtij shteti, Vladimir Putinin.

Patriarku ynë e donte Rusinë pafundësisht, Patriarkun Kirill dhe ai i ishte pafundësisht mirënjohës Presidentit Putin për ndërtimin e këtij tempulli. Ai nuk ishte kundër Perëndimit, përkundrazi priti dhe besoi se do të ndryshonte pozicioni i tij për çështjen e popullit tonë dhe se ne do të ishim në gjendje të kishim paqe”, tha Vuçiç.

Lexo edhe :   Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vuçiç, politikë mbi arkivolin e Patriarkut: Ai se donte pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç mbajti një fjalim në varrimin e kreut të Kishës Ortodokse Serbe, patriarkut Irinej, i cili vdiq nga koronavirusi, duke...

Automjeti del nga rruga te ‘Shkallët e Tujanit’: 1 viktimë dhe 2 të plagosur

Një aksident tragjik është regjistruar pak minuta më parë në periferi të Tiranës. Në afërsi të vendit të quajtur “Shkallët e Tujanit”, një automjet është...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Aksident në Tiranë: ‘Hyundai’ përplas automjetin e policisë (Foto)

Një aksident automobilistik është regjistruar mesditën e sotme. Një automjet tip 'Hyundai' ka përplasur automjetin e policisë. Ngjarja ka ndodhur pranë zonës së 'Tufinës' në kryeqytet. Përplasja...

‘Pres zyrtarizimin’/ Putin: Nuk kam motive të fshehura për të mos uruar Biden

Presidenti rus, Vladimir Putin ka komentuar zgjedhjet në Amerikë dhe faktin që ende nuk e ka uruar presidenti e zgjedhur Joe Biden. Putin ka thënë...