E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Vuçiç nuk po kërcënon me luftë Shqipërinë, por Joe Biden

Nga Spartak Ngjela

Kot mendoni se po kërcënon Shqipërinë. Në fakt, ai po flet me Joe Binden-in presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, dhe mendon se e tremb presidentin e sapozgjedhur të Amerikës me llojin e konfliktit territorial që po ndodh në Nagorno Karabakh, duke thënë: “kjo mund të përsëritet edhe në Ballkan”.

l.

Është i mërzitur Vuçiç, se kishte shpresë te Trump-i dhe Richard Grenell. Trump-i tani humbi. Por, të kotë e kishte shpresën, se presidenti Trump nuk mund ta cenote dot fare botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Nuk e patë sesi heshti për territoret! Asnjë president amerikan nuk e prek dot aleancën e fuqishme shqiptaro-amerikane.

As Shqipërinë dhe as Kosovën gjithashtu. Presidenti i Amerikës, nuk ka forcë që t’i heqë nga axhenda amerikane. Kurse, frika e Vuçiçit nga Biden, lidhet me pozicionin primar që Biden pati në bombardimet antijugosllave të vitit 1999, për çlirimin e Kosovës.

Vertet mendon ky kaqol se mund të trembë Joe Biden-in në hapat që ai pritet të hedhë për njohjen e pavarsisë së Kosovës?! Asnjë shpresë nuk ka më Vuçiç. Madje, duhet të shpejtojë në njohjen e Kosovës, se, në të kundërt, territori i Kosovës mund të shkojë deri në Nish. Lufta që kërkon të shpallë Vuçiç, e çon Kosovën deri në Nish, se deri aty janë shqiptatët. Dhe ai e di mirë këtë.

ll.

Ardhja e Biden-it si president i Shteteve të Bashkuara, do t’i japë një impuls të ri çështjes shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Sepse, edhe në presidencën Obama, si zëvendës-president që ishte, Biden ka qenë aktiv maksimalisht për pavarësinë e Kosovës. Në fakt, Biden është nga politikanët më të mëdhenj në historinë aktuale të Shteteve të Bashkuara.

Lexo edhe :   Një listë për 26 Prillin
Lexo edhe :   Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Biden ka qenë mbi 30 vjet senator, dhe tetë vjet zv/president i Shteteve të Bashkuara.

Kjo, politikisht përbën potencë reale politike, por, në funksion të interesit amerikan në Ballkanin Perëndimor, ku në qendër është bota shqiptare, gjithçka pritet të flasë shqip.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...