Vuçiç inauguron gazsjellësin rus, hapet segmenti 403 km afër Novi Sadit

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka marrë pjesë këtë të premte në ceremoninë e hapjes së seksionit serb të tubacionit të gazit natyror rus të emërtuar Rrjedha Ballkanike.

Vuçiçi e shpalli të hapur segmentin e tubacionit prej 403 kilometrash afër Novi Sadit më 1 janar.

Ambasadori rus në Serbi Aleksandr Botsan-Kharchenko, Drejtori i Përgjithshëm i GazSerbia, Dusan Bajatoviç dhe përfaqësuesit e firmave ruse të gazit dhe ndërtimit morën pjesë në ceremoni.

Ky segment është pjesë e tubacionit më të madh TurkStream, i cili do të furnizojë me gaz natyror rus Turqinë, Bullgarinë, Serbinë dhe Hungarinë.

Tubacioni ‘TurkStream’ u nënshkrua si marrëveshje në janar të vitit të shkuar. Në ceremoni morën pjesë presidentit rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan, kryeministri bullgar Boyko Borisov dhe presidenti serb Aleksandr Vuçiç.