E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Vrasja e Presidentit/ Haiti shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Haiti ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas vrasjes së presidentit të saj Jovenel Moïse, i cili u qëllua për vdekje gjatë natës në shtëpinë e tij private në periferi të kryeqytetit Port-au-Prince.

“Rreth orës 1 të mëngjesit një grup individësh të paidentifikuar, disa prej të cilëve flisnin Spanjisht, kanë sulmuar presidentin e rezidencës private të republikës dhe kanë plagosur për vdekje kreun e shtetit,” tha kryeministri i përkohshëm Claude Joseph në një deklaratë. Ai më vonë tha se vrasësit kishin folur edhe në anglisht, shkruan The Irish Times.

Joseph u bëri thirrje 11 milion banorëve të Haitit për qetësi dhe dënoi atë që ai e quajti një “akt të neveritshëm, çnjerëzor dhe barbar”, në të cilin Zonja e Parë Moïse Martine u plagos rëndë. Ai i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të diskutojë situatën në Haiti sa më shpejt të jetë e mundur.

Vrasja e presidentit nxiti dënimin dhe shqetësimin ndërkombëtar. Presidenti i SHBA Joe Biden e përshkroi situatën në Haiti si “shumë shqetësuese” dhe tha se Uashingtoni ishte gati të ndihmonte.

Sekretari i Përgjithshëm i KB António Guterres u bëri thirrje Haitianëve që “të qëndrojnë të bashkuar përpara këtij akti të neveritshëm” dhe të ruajnë rendin kushtetues. Organizata e Shteteve Amerikane dënoi një “fyerje” ndaj “komunitetit të kombeve demokratike”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...