Aktualitet

Vrau të bijën pasi doli natën me shoqet, babai shqiptar pritet të merret në pyetje (foto)


               Publikuar në : 08:28 - 25/07/19 M. S

Detaje të reja janë hedhur në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur në Australi, ku një shqiptar masakroi vajzën e tij. Arsyeja që e ka nxitur shqiptarin të vrasë të bijën, ka qenë dalja e saj në një “Party” me shoqet, në orët e vona të natës.

Vajza ishte e vetëdijshme se të atit nuk mund t’i pëlqente fakti që ajo kishte dalë, duke ua treguar edhe shoqeve si shqetësim. Situata ka precipituar me debate, dhe për fat të keq, argëtimi me shoqet i ka kushtuar me jetë Sabrinës. Madje, një prej shoqeve të së resë ka thënë se babai i Sabrinës pak ditë më parë e kishte pyetur të bijën nëse kishte të dashur.

“Ajo gjithmonë i vendoste të tjerët para vetes. Ishte shumë ambicioze, dëshironte të gjente kurën për të gjitha sëmundjet në botë”, tha shoqja e Sabrinës, e cila studionte për mjekësi.

Petrit Lekaj akuzohet se ka vrarë vajzën e tij, Sabrina Lekaj. Duke iu referuar mediave të huaja,e ndjera ishte studente shumë ambicioze, dhe një pianiste e talentuar.

Sabrina Lekaj u gjet pranë babait të saj të plagosur rëndë, në një rrugë Adelaide rreth orës 11:00 të dielën. Policia e Australisë Jugore lëshoi ​​një deklaratë të martën në mbrëmje, duke thënë se babai i saj, 49-vjeçari Petrit Lekaj, pritej të akuzohej për vrasjen e vajzës së tij.

Ai po trajtohet në Spitalin Mbretëror Adelaide, ku ai mbetet nën ruajtjen e policisë, për shkak të plageve qe ka ne pjesen e barkut.

Policia ka thënë se ata presin të akuzojnë Petrit Lekajn për vdekjen e vajzës së tij. Një seancë dëgjimore zyrtare është caktuar për të premten.

Një nga shoqet e vajzes, Jana Fandi, tha për ABC News se vdekja ishte një tragjedi, dhe i kishte tronditur shokët e saj dhe ish shokët e shkollave të Kolegjit Nazareth.

“Gjatë gjithë shkollës së mesme, ishim shumë afër dhe bëmë shumë gjëra së bashku”, tha ajo.

“Ne të dyja kemi dashur muzikën, dhe ajo ishte një pianiste e pabesueshme, dhe ne bëmë konkurse së bashku, së bashku me nxënës të tjerë të shkollës. Sabrina ishte një person i pabesueshëm – ajo ishte e ëmbël, ajo ishte shume gazmore. Pa marrë parasysh se sa e trishtueshme ishte ajo, ajo gjithnjë siguroi që të tjerët rreth saj ishin në rregull. Ajo ishte gjithmonë aty për këdo që ishte rreth saj. Ajo gjithmonë i vuri të tjerët para saj”, tregon ajo.

“Ajo e donte shkencën, kështu që po bënte imazhe mjekësore. Ajo donte të ndihmonte njerëzit, kështu që zgjedhja e saj natyrisht rrjedh prej kësaj”, tha Fandi.

“Është e trishtueshme që ajo nuk është me ne më. Kjo është një tragjedi”, tha ajo.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT