E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Vrasja u përgatit në Zelandën e Re, pse CIA donte eliminimin e Mehmet Shehut

Vdekja e papritur e kryeministrit Mehmet Shehu, 17 dhjetorin e vitit 1981, mbetet një nga ngjarjet më të bujshme në historinë e vendit. Regjimi foli zyrtarisht për vetëvrasje në kushtet e një krize nervore, pasi për dy ditë Shehu u kritikua ashpër në Byronë Politike për shkeljen e vijës së Partisë së Punës.

Por dhjetëra prova dhe dëshmitarë flasin për një eliminim, me urdhër të vetë Enver Hoxhës. Pas ngjarjes, ky i fundit e akuzoi si agjent të amerikanëve që në kohën e luftës. Deri tani të dhënat e de-klasifikuara të CIA-s, nuk e mbështesin këtë pohim.

Por ka të ngjarë që ai të jetë rekrutuar pas lufte. Madje disa dokumente po të CIA-s, pretendojnë se agjenti “M” u kishte premtuar eliminimin e Hoxhës përmes helmimit, në këmbim të 3 milionë dollarëve. Por koha po kalonte, dhe ai nuk po vepronte. Ndaj eliminimi i Shehut nuk u prishte punë amerikanëve.

Ndërkohë, gati tre muaj përpara vrasjes së tij, një celulë e Sigurimit të Shtetit në Zelandën e re, kishte marrë urdhër të organizonte një vrasje politike në Shqipëri. A bëhej pikërisht fjalë për vrasjen e Mehmet Shehut? Një ish-agjent i Sigurimit pretendon që po.

                                      TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...