E mërkurë, 1 Prill, 2020
6 C
Tirana

Vranësira dhe reshje shiu/ Si do ndryshojë moti gjatë orëve në vijim

Lexo edhe ...

Po i rikthehej normalitetit, Hong Kongu sërish në karantinë nga koronavirusi

Atëherë kur mendohej se gjithçka po shkonte mirë, Hong Kongu është futur sërish në karantinë. Qendra për Mbrojtje të Shëndetit (PK) ka publikuar shifrat e...

Kina i dhuron Shqipërisë teste për COVID-19

Kina ka ndihmuar Shqipërinë me teste për COVID-19. Instituti i Shëndetit Publik ka shprehur falenderimet ndaj Ambasadës Kineze në Tiranë, lidhur me mbështetjen që...

Basha: Jemi në krizë kombëtare, qeveria të bëjë të paktën sa Kosova

Kryetari i PD-së Lulzim Basha përgjatë një video-konference me gazetarët, theksoi se në përballjen me koronavirusin, qeveria shqiptare të bëjë të paktën sa Kosova. “Ne...

Harrojeni diellin, nesër pritet dëborë

Sot deri në orët e para të pasdites (e mërkurë, dt. 01) priten reshje mesatare në qarqet Dibër, Korçë, Gjirokastër dhe lokalisht mesatare në...

Vendi ynë po ndikohet nga kushte të paqëndrueshme meteorologjike, me mot të vranët dhe reshjet e dobëta të shiut, të cilat kanë nisur në veriperëndim.

Moti i vranët do të vijoj deri në fund të ditës, dhe deri në orët e pasdites i gjithë territori do të shoqërohet nga reshjet e shiut të herëpashershme me intensitet kryesisht mesatar ndërsa në veriperëndim deri të lartë.

Reshjet me intensitet mesatar vijojnë deri në mesnatë në të gjithë vendin, ndërsa me intensitet të lartë në jug dhe një pjesë të qëndrës.

Për shkak të erës së fortë jugore, temperaturat sot në vlerat e mesditës arritën nga 17ºC në zonat malore deri dhe në 24ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Por si do të vijojë moti për ditën e nesërme?

Deri në orët e para të mëngjesit, vijon moti i vranët shoqëruar me reshje shiu me intensitet të ulët e mesatar. Më pas deri në fund të ditës, moti do të jetë me alternime kthjellimesh e vranësirash shoqëruar me reshje shiu lokale dhe afatshkurtra në momentin e zhvillimit të vranësirave.

Temperaturat në të dyja vlerat (minimale dhe maksimale) pritet të pësojnë rënie. Ato minimale parashikohen nga 3ºC në relievet malore deri në 5ºC në ato të ulta e bregdetare, ndërsa ato në vlerat e mesditës parashikohen nga 8ºC në zonat malore deri në 16ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Po i rikthehej normalitetit, Hong Kongu sërish në karantinë nga koronavirusi

Atëherë kur mendohej se gjithçka po shkonte mirë, Hong Kongu është futur sërish në karantinë. Qendra për Mbrojtje të Shëndetit (PK) ka publikuar shifrat e...

Kina i dhuron Shqipërisë teste për COVID-19

Kina ka ndihmuar Shqipërinë me teste për COVID-19. Instituti i Shëndetit Publik ka shprehur falenderimet ndaj Ambasadës Kineze në Tiranë, lidhur me mbështetjen që...

Basha: Jemi në krizë kombëtare, qeveria të bëjë të paktën sa Kosova

Kryetari i PD-së Lulzim Basha përgjatë një video-konference me gazetarët, theksoi se në përballjen me koronavirusin, qeveria shqiptare të bëjë të paktën sa Kosova. “Ne...

Harrojeni diellin, nesër pritet dëborë

Sot deri në orët e para të pasdites (e mërkurë, dt. 01) priten reshje mesatare në qarqet Dibër, Korçë, Gjirokastër dhe lokalisht mesatare në...

Ermal Fejzullahu: “Do të bëhet mirë për gjithë njerëzimin”

Këngëtari i dashur për publikun , Ermal Fejzullahu ka publikuar se fundmi një foto ne Instagram ku shfaqet i qeshur duke shijuar dëborën...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT