E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Votimi malazez, si votim antishqiptar

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Nga: Dritan Hila

Luftëtarët shqiptarë për përmbysjen e diktaturës së Ramës mund të gëzojnë. Koalicioni opozitar në Mal të Zi është afër formimit të qeverisë. Me këtë rast ia thyen edhe hundët Edi Ramës dhe mbase me pak fat dhe kismet, vitin që vjen Rama ikën dhe vjen në fuqi koalicioni i shpresës dhe antikorrupsionit Berisha-Meta.

Por asgjë më larg se demokracia nuk ka në fitoren e opozitës malazeze dhe asgjë më jo perëndimore ka në humbjen e Gjukanoviçit.

Le ta shohim me sy të qetë dhe larg gajdeve analitike shqiptare.

Rreziku i krijimit nga opozita serbe e qeverisë se re malazeze është kundër interesit tonë kombëtar. Mirë apo keq, Gjukanoviç nuk ishte një marionetë e Beogradit dhe ishte ndër vendet e para që njohu Kosovën. Pa harruar pritjen e mijëra refugjatëve gjatë bombardimeve të NATO-s ndaj Milosheviçit.

Me Gjukanoviç, Shqipëria dhe Kosova kishte zero probleme. Natyrisht që mund të bëhej më shumë për të drejtat e shqiptarëve aty. Por me opozitën e Milos ka për t’u bërë më keq.

Asgjë heroike, demokratike apo progresiste ka kjo opozitë që zurnatë shqiptare po e idoliartrojnë. Fitorja e saj nuk ishte aspak frymë për ndryshim, nuk ishte aspak dëshirë për një qasje perëndimorë të Malit të Zi. Përkundrazi, ishte mobilizim i të gjithë fashës pro-serbe malazeze dhe mbi të gjitha i kishës ortodokse që shikonte tek Gjukanoviç një kundërshtar.

Më shumë se veleritje nga pushteti aktual, përparimi i opozitës malazeze lidhet me mobilizimin e Serbisë dhe Rusisë për të thithur në vorbullën e tyre rishtas Malin e Zi dhe pasur një dalje në Adriatik.

Në këtë kuadër ishte edhe thirrja e Ramës për mobilizimin e faktorit shqiptar pro-Milo. Informacionet tregonin se shqiptari i sllavizuar Abazoviç nuk ishte vetëm se një kalë troje i opozitës filo-serbe. Me ndërhyrjen e Ramës partnerët perëndimorë dhe Gjukanoviç shpresonin të ndalohej rrjedhja e votës shqiptare në drejtim të Abazoviçit. Fatkeqësisht me pak sukses. Ndoshta kjo edhe për shkak të mungesës prej një kohe të gjatë të vëmendjes së Shqipërisë zyrtare ndaj kësaj treve. Kush e quan ndërhyrjen e Ramës si mani të tij, të paktën në këtë rast, minimalisht ka mungesë totale informacioni.

Lexo edhe :   "Marrëveshje të fshehtë me palën greke?”, Rama: Luli, Saliu dhe Monika mbrojnë detin me kanoe
Lexo edhe :   "Unë s'kënaqem me veten, lërë më me drejtuesit politikë", Rama me tone të forta pas takimit

Pakkush në Mal të Zi është ngacmuar në votim nga degradimi i pushtetit të Gjukanoviç. Është e qartë që përrallat me demokraci të tipit anglez, nuk i përtyp më asnjë në Ballkan. Madje as ithtarët e opozitës serbe në Tiranë. Është thjesht çështje interesash. Në Mal të Zi e dinë që qeveria e re që mund të formohet nuk do ndjekë shembullin e demokracisë Perëndimore por të Serbisë dhe Rusisë. Ashtu sikur në terren do përkthehet në një regres. Mali i Zi do bëjë hapa pas në fushën e integrimit dhe me siguri përfaqësuesit e tij do të rrinë te dera e mbledhjeve të NATO-s.

Por për fat, presidenca është ende në dorën e Gjukanoviç. Deri sa të mbarojë mandati i tij, duhet ende kohë, dhe koha në politikë është aseti më i madh që Milo ia di vlerën. Për më tepër në perëndim, pakkush ka oreks të lejojë që malazezët të rrëshqasin në një orbitë ruse./dritare.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...