E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Votimi i Kodit Zgjedhor, Bardhi: Rama nuk ndryshon nga Lukashenko

Pas rrëzimit të dekretit të Presidentit Ilir Meta, Kuvendi votoi sot ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Për Sekretarin e Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi me këtë votim, Shqipëria sot është më pak demokratike, teksa e ka krahasur kryeministrin Rama me presidentin bjellorus Lukashenko.

Sipas tij, kryeministri Rama për pushtetin e tij personal është gati t’i vërë zjarrin Shqipërisë dhe të pengojë anëtarësimin në BE.

Gazment Bardhi: “Shqipëria sot është më pak demokratike dhe më pak europiane. Qeveria e Edi Ramës është identifikuar në Bruksel dhe kryeqytetet kryesore europiane si një qeveri që punon kundër integrimit europian dhe kundër interesit të qytetarëve. Me refuzimin që i bëri thirrjeve të përsëritura të BE, Rama nuk ndryshon nga Lukashenko.

Për pushtetin e tij personal është gati t’i vërë zjarrin Shqipërisë, t’i ndërshkojë shqiptarët duke penguar me dashje hapjen e anëtarësimit të vendit në BE. Injorimi i thirrjes së BE për opinionin e Komisionit të Venecias, e izolon tërësisht Shqipërinë dhe e fut në hartën e vendeve që janë në kurs përplasje me Europën. Kjo është përgjegjësi e një njeriu që pushtetin e tij personal e vendos mbi interesin e Shqipërisë dhe shqiptarëve”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...