E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Votëbesohet qeveria në Mal të Zi, shqiptari merr postin e zv.kryeministrit

Votëbesohet në Parlament qeveria e re e Malit të Zi. Parlamenti malazez me 41 vota pro, 28 kundër dhe 1 abstenim i dha “Ok”-in qeverisë me kryeministër Zdravko Krivokapiç dhe zv/kryeministër shqiptarin Dritan Abazoviç.

Qeveria e re u votëbesua pas tre ditë debatesh dhe tre muaj pas zgjedhjeve parlamentare.

Kryeministri i sapozgjedhur, Krivokapiç, njoftoi para betimit, se qeveria e tij përgjatë mandatit prej katër vjetësh, do të përfaqësojë zbatimin e demokracisë së drejtpërdrejtë.

Kabineti i ri qeveritar:

Kryeministër – Zdravko Krivokapiç

Zëvendëskryeministri – Dritan Abazovic.

Ministri i Administratës Publike, Shoqërisë Dixhitale dhe Medias – Tamara Srzentić

Ministri i Ekologjisë, Planifikimit Hapësinor dhe Urbanistikës – Ratko Mitrovic

Ministri i Punëve të Brendshme – Sergej Sekuloviq

Ministrja e Mbrojtjes -Olivera Injac

Ministri i Punëve të Jashtme – Djordje Radulovic

Ministri i Zhvillimit Ekonomik – Jakov Milatovic

Ministri i Investimeve Kapitale – Mladen Bojaniç

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave – Aleksandar Stijović

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Kulturës dhe Sporteve – Vesna Bratic

Ministrja e Shëndetësisë – Jelena Borovinic Bojovic

Ministri i Drejtësisë, të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave – Vladimir Leposavic

Ministri i Financave dhe Mirëqenies Sociale – Milojko Spajic

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U gjet i mbytur/ Gruaja e ish-ministrit grek hedh akuzat : Mund të jetë vrarë

Vdekja e ish-ministrit të Rendit në Greqi, Sifis Valyrakis ka ngjallur reagime nga ana e familjes. Bashkëshortja e tij, Minas Papatheodorou – Valyrakis, dyshon...

Ura e Zogut drejt shembjes, fundoset me 30 cm njëra nga këmbët mbajtëse (Video)

Prurja e shumtë e ujit në Lumin Mat ka shkaktuar sërish probleme në Urën e Zogut në Milot. Marrja e inerteve pranë këmbëve te urës,...

Zbulohet klauzola e veçantë te Tirana, ja çfarë ndodh me kontratën e Dedes

Nevil Dede firmosi më 13 nëntor 2020 një kontratë 2-vjeçare me klubin e Tiranës. Pas vetëm 73 ditësh në krye të pankinës bardheblu, trajneri...

Krijoi parti me Murrizin, habit Valteri: Nuk e di ende se me kë do të kandidoj

Halit Valteri është konsideruar si një prej personazheve më të rëndësishëm të partisë së re të krijuar së bashku me deputetët Myslym Murrizi, Alban...

Atentati ndaj Mitros në Vlorë, shoqërohen 8 persona

Policia e Vlorës ka marrë në pyetje 8 persona në lidhje me atentatin e kryer ditën e sotme ndaj 39-vjeçarit, Marjon Mitro. Ata janë...