E shtunë, 11 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Voltana Ademi ankimon 30 qershorin në Gjykatën Kushtetuese

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Kryebashkiakja ende në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, ka ankimuar në Gjykatën Kushtetuese procesin zgjedhor të 30 Qershorit. Në cilësinë e kryetares së Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë, ajo ka depozituar në gjykatë një kërkesë, ku kërkon që 30 Qershori të mos njihet, pasi pretendon se është i paligjshëm.

Në një prononcim për mediat, Ademi ka kërkuar që të ngrihet Gjykata Kushtetuese, në mënyrë që Rama të mos fusë duart në emërime.

“Ne shpresojmë shumë që Gjykata Kushtetuese të ngrihet, dhe Edi Rama të mos fusë duart në emërime”.

E pyetur nëse do të lirojë zyrën, ajo ka thënë se po veprojnë në mënyrë institucionale. “Sikurse e kemi vënë re, ne po veprojmë në mënyrë institucionale. Kemi bërë atë që na duket e drejtë, duke përdorur mënyrën institucionale. Kjo është rruga që po ndjekim, dhe që do ndjekim. Shpresojmë që organet e drejtësisë do të bëjnë atë që është e drejtë.

Lexo edhe :   'Rama është në rrudhjen më të madhe elektorale', Manjani zbulon taktikat për ta nxjerrë fitues

Ne kemi gjykata që kanë vepruar në mënyra të ndryshme, kjo ka një pikëpyetje shumë të madhe se sistemi nuk do të çojë asgjëkundi, por vetëm një kaos që asnjë gjykatë tjetër s’mund ta ndryshojë, vetëm Gjykata Kushtetuese mund ta bëjë”, u përgjigj Ademi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...