E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Vodhi viktimën te Infektivi, 4.3 vite burg për infermieren

Pesë vite burg është masa e caktuar nga Gjykata e Tiranës për infermieren, e cila i vodhi paratë një pacienti që ndërroi jetë si pasojë e koronavirusit në Spitalin Infektiv.

Gjykata dënoi Ronida Hysën, infermieren e Infektivit, të akuzuar për vjedhjen e parave të një pacienti të vdekur nga Covid-19.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi i Hysës iu ul në katër vjet e tre muaj burg. Infermierja e Infektivit u arrestua në janar 2021.

Ajo u kallëzua nga djali i një pacienti, që ndërroi jetë nga virusi. Hetimi provoi se e reja kishte terhequr gati 60 mijë lekë në bankomat të ndryshëm përmes kartës së pacientit.

Kujtojmë këtu se vetë infermierja 30-vjeçare, pranoi se kishte vjedhur paratë e të ndjerit për të cilën u akuzua. Infermierja kishte filluar punë në muajin tetor të vitit 2020. Ajo vodhi para nga portofoli dhe llogaria bankare e pacientit K.D., që ishte i shtruar tek COVID-1.

Denoncimi u publikua në emisionin “Stop”, ku djali i viktimës deklaronte se babai i tij ishte vjedhur, pasi kishte ndërruar jetë. Në total, pacientit në fjalë iu morën 60 mijë lekë.

Po ashtu, mësohet se ajo ka tërhequr tre herë para, nga 20 mijë lekë të reja në secilin rast.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...