E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Vladimir Putin tregon rrugën për marrëveshjen Kosovën-Serbi

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, sot ka takuar ambasadorin e Serbisë në Moskë, Miroslav Lazanski, me të cilin ka folur edhe rreth çështjes së dialogut Prishtinë-Beograd dhe asaj së çfarë marrëveshje duhet të arrijnë dy palët.

Putin ka thënë se Rusia po punon për të mbajtur Ballkanin stabël dhe se Moska është duke bërë përpjekje që mes Kosovës dhe Serbisë të arrihet një marrëveshje e pranueshme për dy palët.

“Rusia është duke punuar shumë për ta mbajtur Ballkanin stabël dhe të sigurt. Jemi të përkushtuar që Beogradi dhe Prishtina të arrijnë një marrëveshje të qëndrueshme dhe të pranueshme rreth problemit të Kosovës nën Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit”, ka thënë Putin në takim me Lazanskin, shkruan RTS, transmeton Gazeta Express.

Rreth çështjes së dialogut Kosovë-Serbi ditë më parë ka folur edhe ambasadori rus në Beograd, Alexander Bocan-Harchenko, i cili ka thënë se është i gatshëm të përfshihet në dialogun me Kosovën nëse një gjë të tillë ia kërkon Serbia.

Lexo edhe :   Komshiq: Protestat në Beograd kanë të bëjnë me Kosovën

Dialogu Kosovë-Serbi është bllokuar që nga nëntori i vitit 2018, pas vendimit të qeverisë së Ramush Haradinajt për të vendosur taksë 100 ndaj produkteve me origjinë nga Serbia e Bosnje Hercegovina.

Që nga ajo kohë, nga SHBA-ja dhe BE-ja ka pasur përpjekje të shumta për zhbllokimin e situatës, megjithatë Haradinaj e kishte mbajtur vendimin për taksën deri në dorëheqje.

Fuqitë perëndimore e shihnin si jetike zgjidhjen e problemit Kosovë-Serbi, pasi sipas tyre gjendjen e status-quos në çdo kohë mund ta shfrytëzojë Rusia e cila nuk është e interesuar për një Ballkan stabël. /Express/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...