E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Vladimir Putin 68-vjeç, 21 vite në pushtet me 200 miliardë dollarë pasuri

Zyrtarisht kreu i kompanisë “Amazon”, Xhef Bezos cilësohet aktualisht si njeriu më i pasur në botë. Por në realitet, ai mund të jetë presidenti rus Vladimir Putin. Ekspertët debatojnë ende mbi vlerën e pasurisë së tij.

Por amerikania “Hermitage Capital Management”, llogarit se presidenti rus ka një pasuri prej 200 miliardë dollarësh. Dhe kjo kur zyrtarisht paga e tij vjetore është vetëm 120 mijë euro.

Një raport i Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetareve Investigativë, zbulon se shumica e pasurisë së Putinit zotërohet ligjërisht nga bashkëpunëtorët e tij të ngushtë dhe anëtarët e familjes.

Putin besohet se nisi të pasurohej që në vitin 1991, kur pasi u largua nga KGB, u zgjodh nënkryetar i bashkisë së Shën Peterburgut, vendlindja e tij.

Në vitet 1990, qyteti cilësohej si “kryeqendra e botës së krimit” në Rusi, ku jetonin bosët dhe trafikantët më të mëdhenj të drogës dhe armëve. Në krye të vendit që nga viti 1999, kur u zgjodh kryeministër, Putin pritet të thyejë edhe rekordin e diktatorit sovjetik Josif Stalin.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...