E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Vjeshta më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë

Temperaturat mesatare të vjeshtës në Evropë këtë vit kanë qenë më të lartat që kur kanë filluar regjistrimet, sipas Komisionit Evropian.

Periudha nga shtatori në nëntor ishte 1.9 ℃ më e nxehtë se periudha standarde e referencës 30-vjeçare nga 1981 në 2010 dhe 0.4 ℃ më e lartë se vjeshta e mëparshme më e ngrohtë në 2006, sipas të dhënave të lëshuara nga Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të Kopernikut në BE.

Suedia dhe Finlanda thyen rekordet kombëtare, ndërsa Norvegjia kishte nëntorin e saj më të ngrohtë që nga fillimi i rekordeve në 1900.

Ky raport vjen ndërsa Organizata Botërore Meteorologjike (ËMO) paralajmëroi se dekada do të jetë më e nxehta në historinë njerëzore. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...