E hënë, 30 Mars, 2020
21 C
Tirana

Vjen taksia e parë fluturuese Volocopter

Lexo edhe ...

Flamuri i Maqedonisë së Veriut ngrihet para selisë së NATO-s

Ditën e sotme është mbajtur në selinë e NATO-s në Bruksel, ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut. I pranishëm në këtë ceremoni...

Koronavirusi në Shqipëri/ Pipero rrëfen se pse kjo javë është vendimtare

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka komentuar situatën e krijuar nga koronavirusi në vend, teksa theksoi se kjo javë pritet të jetë vendimtare. Sipas Piperos pikërisht...

“E ndjeja detyrim”/ Mjekja shqiptare: Mezi pres të fillojmë punën

Anestezistja Alma Neco është pjesë e ekipit mjekësor që u drejtua drejt Italisë, për t’i ardhur në ndihmë vendit fqinj. Ajo u rrëfye se...

Koronavirusi/Suedia refuzon karantinën: Dëmton shëndetin mendor të qytetarëve

Koronavirusi ka bërë që vendet e Evropës dhe jo vetëm të mbyllin kufijtë dhe të izolohen. Por duket se ky nuk është rasti me Suedinë,...

Mund të duket si një fantazi e viteve të ardhshme, por ky mjet do të dalë në treg në mbarë qytetet e botës vitin që vjen.

Volocopter, avioni i parë manual, elektrik, krejtësisht ekologjik është prodhimi më i ri i cili ngrihet dhe ulet nga toka në mënyrë vertikale.

Mjeti ishte një nga prezantimet më të arrira në festivalin e Greentech (festival në të cilin prezantohen prodhime të reja ekologjike teknologjike) të mbajtur në Berlin.

“Nuk bëhet fjalë për pas 10 viteve, por në fund të vitit që vjen do të fillojnë shitjet në Dubai, Singapor dhe Gjermani”, shprehet ish-kampioni i Formula 1, Nico Rosberg i cili është njëkohësisht themeluesi i këtij festivali.

Volocopter synon të mbajë 100,000 pasagjerë në orë, në mbarë botën brenda 10 viteve të ardhshme.

“Do të jetë i aksesueshëm për shumë njerëz dhe mendoj se kjo është edhe fuqia e tij. E ardhmja e teknologjisë ekologjike është ajo çfarë pritet të vijë. Dhe nuk është më një kompromis, nuk është se ju do të humbni gjë”, sqaron Nico Rosberg.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Flamuri i Maqedonisë së Veriut ngrihet para selisë së NATO-s

Ditën e sotme është mbajtur në selinë e NATO-s në Bruksel, ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut. I pranishëm në këtë ceremoni...

Koronavirusi në Shqipëri/ Pipero rrëfen se pse kjo javë është vendimtare

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka komentuar situatën e krijuar nga koronavirusi në vend, teksa theksoi se kjo javë pritet të jetë vendimtare. Sipas Piperos pikërisht...

“E ndjeja detyrim”/ Mjekja shqiptare: Mezi pres të fillojmë punën

Anestezistja Alma Neco është pjesë e ekipit mjekësor që u drejtua drejt Italisë, për t’i ardhur në ndihmë vendit fqinj. Ajo u rrëfye se...

Koronavirusi/Suedia refuzon karantinën: Dëmton shëndetin mendor të qytetarëve

Koronavirusi ka bërë që vendet e Evropës dhe jo vetëm të mbyllin kufijtë dhe të izolohen. Por duket se ky nuk është rasti me Suedinë,...

Ambasada Shqiptare në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për qytetarët e bllokuar në Greqi

Për shkak të koronavirusit, shumë shtete kanë mbyllur kufijtë e tyre dhe kanë ndaluar qarkullimin, ndërkohë ka ende shqiptarë që kanë mbetur nëpër botë...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT