E shtunë, 4 Korrik, 2020
35 C
Tirana

“Virusi ka pësuar mutacion, infekton lehtësisht qelizat njerëzore”

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Studiuesit në Florida janë shprehur se ata besojnë që kanë të dhëna që tregojnë se koronavirusi i ri ka pësuar mutacione të tilla që e bëjnë atë të infektojë me më shumë lehtësi qelizat njerëzore, shkruan “CNN”.

Ata shprehen se nevojiten studime të mëtejshme për të kuptuar nëse ky ndryshim i virusit ka ndikuar në sjelljen e pandemisë, por një shkencëtar që nuk është përfshirë në këtë studim thotë se me shumë mundësi mutacioni ka ndikuar në sjelljen e virusit.

Është ky ndryshim që sipas tij shpjegon përse virusi shkaktoi kaq shumë të infektuar në SHBA dhe Amerikën Latine. Është një mutacion që i ka shqetësuar shkencëtarët prej javësh.

Kërkuesit në “Scripps Research Institute” në Florida kanë thënë se mutacioni prek proteinën që ndodhet në strukturën e jashtme të virusit përmes së cilës hyn në qelizë.

Nëse ky studim konfirmohet, kjo do të ishte hera e parë që dikush vërteton se ndryshimet tek virusi kanë domethënie për pandeminë.

“Viruset që kishin këtë mutacion ishin shumë më tepër infektues se sa ata pa mutacion në qelizën që ne përdorëm për studimin”, ka thënë në një deklaratë virologu i “Scripps Research”, Hyeryun Choe, i cili ka qenë pjesë drejtuese e studimit.

Lexo edhe :   A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Pikërisht këtë javë, OBSH tha se mutacionet e vërejtura tek virusi nuk do të ndikonin efikasitetin e vaksinës.

Javën e shkuar OBSh tha se mutacionet nuk e kishin bërë virusin më të transmetueshëm dhe as më të fuqishëm për të shkaktuar simptoma më të rënda.

Choe dhe kolegët e tij kanë kryer një sërë eksperimentesh në laborator që tregojnë për një mutacion që quhet D614G, megjithatë punimi i tyre që pritet të publikohet së shpejti nuk është parë apo konsultuar nga ekspertë të tjerë të fushës. /Opinion.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kunati i Zhaneta Josifit, mes lotësh: Anisa kish mbaruar në dhomën tjetër

Sotir Kristollari, kunati i Zhaneta Josifit, gruas që u vetëflijua bashkë me vajzën në banesë, ka treguar në një intervistë ekskluzive për gazetaren Anila...

Pandemia në Brazil/ Presidenti: Herët a vonë të gjithë do infektohemi

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro deklaroi së fundmi se herët a vonë të gjithë do infektohen me koronavirus. “Më vjen keq për ata që kanë...

Rusia: Nuk jemi në bisedime me SHBA për pjesëmarrje në G7

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të shtunën se Moska nuk është në bisedime me Uashingtonin për rolin e saj të mundshëm në...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Elez Biberaj, dokumentet që Sigurimi mblidhte për të

Nga Kastriot Dervishi Për personat e spikatur dhe me cilësi si kundërshtarë të regjimit komunist, organi i zbulimit politik hapte dosje përpunimi ose fashikull verifikimi....