E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Virgjëria e morali shqiptar

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Në ditët e sotme, koncepti i virgjërisë ka ndryshuar. Dikur ia faturonin fajin mentalitetit, e ndërsa sot, nën zë, meshkujt emigrantë janë në kërkim të femrave të virgjëra. Ende janë të forta lidhjet familjare e shkesisë, si për të marrë një vajzë të paprekur.

Dikur ishte një çështje tabu. Por sa e rëndësishme është sot virgjëria tek meshkujt shqiptar? Pse ‘qepen’ vajzat? Shpesh jemi ballafaquar me rastet kur vajzat e grupmoshave të ndryshme u drejtohen klinikave për të qepur, ose rindërtuar himenin e virgjërisë.

Kjo dëshmon se ka ende çifte që e barazojnë jetëgjatësinë e marrëdhënies së tyre në faktin nëse femra është e virgjër. Për fat të keq, vajzat gjejnë të vetmin vend mbrojtës; mjekun, duke shmangur në këtë formë refuzimin nga ana e mashkullit të tyre.

Mungesa e himenit (cipës së virgjërisë), mund t’i kushtojë të ardhmen një vajze. Ka nga ato që dinë si ti japin drejtim të ardhmes së tyre, duke besuar se nuk janë nën mëshirën e askujt, dhe se kanë pushtetin e të qenit femër.

Por nuk mungojnë edhe rastet kur femrat bien në grackën e meshkujve të pushtetshëm, që ligjin e bëjnë ata. Kjo është një pasqyrë e përgjithshme e kulturës shqiptare. Por sa për qind në të vërtetë janë këto raste? Dhe sa të interesuar janë në të vërtetë, në shoqërinë e sotme që një mashkull të ketë në krah një femër të paprekur?

Ne po flasim për moralin e ‘qepur’ të shoqërisë shqiptare! Është e trishtë që në shekullin e 21-të ende shkruajmë për virgjërinë. Ka ende vajza të zonave rurale, që detyrohen të “rivirgjërohen”, por ka edhe nga ato femra që i janë dedikuar profesionit e karrierës. Dhe nuk kanë patur fokus marrëdhënien. Kjo u trajtua me shumë bujë në emisionin  “Për’puthen”, duke na kthyer pas në kohë, e rikujtuar moralin e shkelur e nëpërkëmbur.

Të jesh pjesë e televizionit dhe të prodhosh lajme të bujshme, do përkushtim. Por kjo temë tabu, për hir të së vërtetës nuk përkon me realitetin shqiptar. Nuk mund të mohojmë faktin se nuk ekzistojnë këto raste, por jo aq sa për të krijuar kaq zhurmë. Dje në emisionin e kaq shumë debatuar, e përkufizuar ; shumë të klikuar, pati një hyrje të re. Një vajzë fine, me një elegancë e cila të mbante mbërthyer para ekranit, foli mjaft çlirët për një pjesë të jetës së saj. Sindi, violinistja e talentuar e cila la gojë hapur një pjesë të meshkujve, e ca të tjerë me një qeshje cinike e shikonin si një mrekulli të natyrës, rrëfeu vitet jashtë Shqipërisë.

Lexo edhe :   "Ti shkon me meshkuj për një kafe", konkurrentët largohen live nga emisioni
Lexo edhe :   "Ti shkon me meshkuj për një kafe", konkurrentët largohen live nga emisioni

Një bursë e fituar prej saj, i dha mundësinë për të studiuar jashtë. Si shumë të rinj dhe të reja ku u duhet të sakrifikojnë për pasionin e tyre, dhe ajo dha një pjesë të jetës duke studiuar, për tu plotësuar e përmbushur.

Sindi e cila tha pa komplekse se nuk kishte patur asnjë marrëdhënie, krijoi jo pak zhurmë në emsionin. Ana dhe Sindi, zëvendësojnë dy ish-pjesëmarrëset, Fjorelën e cila u largua me dëshirë, dhe Shqipen e cila u penalizua nga produksioni për shkak të gjuhës së dhunës dhe homofobisë së përdorur gjatë programit. Në videon e shpërndarë në Youtube, është shkruajtur tekstualisht: Një vajzë e virgjër, vjen në Për’puthen”.

Siç duket, jetojmë në një shoqëri në të cilën virgjëria përbën ende lajm. Dhe kjo përkthehet në klikime pa fund, biseda e polemika. Në një vend patriarkal si Shqipëria, fuqizimi i një produkti shoqëror si virgjëria, mund të shkaktojë edhe më shumë pabarazi gjinore.

Ngritja në piedestal e konceptit të virgjërisë, në thelb e zhvlerësojnë femrën, duke kriminalizuar seksualitetin dhe qenien e saj. Mesa duket, kemi ende punë për t’u marrë me shoqërinë, dhe me median e cila servir këto tema për popullaritet. Për fat të keq, jemi ende në epokën ku emancipimi njihet më shumë si koncept i komunizmit që nxori gruan në punë, dhe jo si pavarësim, pjekuri, e vullnet i lirë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...