E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Vijojnë trazirat në Hong Kong/ Protestuesit përleshen me policinë, dhjetëra të plagosur

Më të lexuarat

Vijojnë protestat në Hong Kong, teksa protestuesit injorojnë urdhrat e policisë për t’u shpërndarë.

Forcat e ndërhyrjes së shpejtë u detyruan që të përdornin gazin lotsjellës dhe plumba gome, për të mundësuar shpërndarjen e turmës. Për pasojë u plagosën disa persona.

Qeveria njoftoi për 54 të plagosur, përfshirë dy që u shtruan në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Ndërkohë, autoritetit spitalor shprehen se 28 protestuesit e tjerë cilësohen në gjendje të qëndrueshme.

Po ashtu, ditën e sotme u anuluan fluturimet në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut, pas një demonstrate masive të organizuar nga protestuesit në aeroport.

Sekretari i Hong Kongut për Sigurinë, John Lee deklaroi se: “Lidhur me grumbullimet pa leje që trazojnë qetësinë publike, policia ka për detyrë, në bazë të ligjit, të veprojë, përfshirë shpërndarjen e protestuesve. Para se të vepronte, policia bëri paralajmërime duke i njoftuar protestuesit se mund të përdorej forca nëse nuk largoheshin, duke u dhënë njerëzve mundësi të shpërndaheshin para ndërhyrjes policore.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...