E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Vidhnin vila dhe bankomate, arrestohen 5 shqiptarët që “tmerruan” Madridin (Video)

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Një grup kriminal i përbërë nga pesë persona të moshës 24-41 vjeç nga Kosova dhe Shqipëria janë arrestuar në Spanjë nga Garda Civile. Ata akuzohen se kanë grabitur dy bankomate në dy spitale në zonën e Madridit, ndërsa ka mbetur në tentativë një tjetër në një qendër tregtare.

Shqiptarët kanë një CV mjaft të pasur, për është dhënë edhe një urdhër dëbimi nga Spanja, por që nuk është ekzekutuar. Sipas Shërbimit të Hetimeve Kriminale të Ertzaintza Gipuzkoa, grupi funksiononte në mënyrë perfekte dhe arrinin ta mbulonin ngjarjen në perfeksion.

Gjatë qëndrimit në Madrid, kur planifikohej grabitja ata merrnin shtëpi me qira te bashkatdhetarët e tyre, dhe nuk nevojitej që të paraqitnin dokumente regjistrimi, gjë që bënte të pamundur konfirmimin se ata kanë qenë në qytet.

Skema që përdornin gjatë grabitjes ishte e tillë, pasi hiqnin me forcë bankomatet shkonin në një pyll dhe i hapnin për të marrë paratë. Ndërkohë i transportonin me makina të marra me qira dhe më pas i braktisnin në një zonë të largët për të humbur gjurmët. Në grabitjen e tretë, ku synimi ishte një bankomat në një qendër tregtare është bërë i mundur edhe ndalimi i pesë shqiptarëve të maskuar, pasi policia ndërhyri në kohë.

Ata akuzohen se kanë kryer shumë vjedhje në Spanjë, ku target kanë qenë vilat dhe shtëpitë e biznesmenëve të mëdhenj. Në aksionin që policia ndërmori javën e kaluar në tre lagjet ku dyshohej se qëndronin grabitësit, u gjet një sasi e madhe parash, mjetet e përdorura për kryerjen e plaçkitjeve, bizhuteri dhe rroba të markave kryesore, si dhe dokumente të falsifikuara që i përdornin për të marrë me qira banesa apo makina. Pesë shqiptarët që ishin kthyer në “makth” për Madridin pritet të marrin dënimin javën e ardhshme. /Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...