E premte, 22 Janar, 2021
7 C
Tirana

Vidhnin sasi të mëdha ari dhe i kthenin në shufra, bien në pranga 7 shqiptarë

Policia italiane ka goditur një grup kriminal të cilët akuzohen për grabitje të banesave.

Në pranga kanë rënë 15 persona: shtatë shqiptarë, dy egjiptianë, dhe gjashtë italianë. Operacioni për arrestimin e tyre u zhvillua në orët e para të mëngjesit të sotëm. Hetimet për këtë operacion kanë nisur që në 18 maj të vitit 2018.

Në zonën e Teneza di Paderno Dugnano janë identifikuar dy grupe të cilat udhëhiqeshin nga shqiptarët. Sipas mediave italiane, ata riciklonin sendet e çmuara të vjedhura në shtëpi të ndryshme, duke i shitur në tre biznese të shitjes së bizhuterive.

Ari i vjedhur në formën e bizhuterive shkrihej, duke krijuar shufrat e arit të cilat më pas ishin të destinuara për tregti financiare.

Policia ka sekuestruar sasi të mëdha ari dhe sende të çmuara, të ardhura nga vjedhjet, makina të shpejta të mbajtura të fshehura në garazhe dhe gati për kryerjen e krimeve grabitqare, si dhe para cash, të destinuara për jashtë vendit, në veçanti në Shqipëri.

Hetimi gjithashtu bëri të mundur identifikimin e bizneseve përmes të cilave kriminelët siguruan pastrimin e të ardhurave të paligjshme dhe korrierët (drejtuesit e autobusëve), të përdorur për transferimin e parave dhe mallrave jashtë vendit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...