E hënë, 30 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Video/Panik në port, shqiptarët u bëjnë zbor rojeve të sigurisë

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Mesi festoi me bluzën e Maradonës, Barcelona gjobitet nga FIFA

Barcelona do të gjobitet nga FIFA, pasi Mesi festoi me bluzën e Maradonës. Festimi prekës i Lionel Mesit me fanelën e ikonës Diego Armando...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Moti për 5 ditët e ardhshme/Vjen i ftohti i acartë, temperatura në -7 gradë

Moti në javën që do të nisë, do të pësojë ndryshim krahasuar me ditë të tëra plot diell. Dita e hënë parashikohet të ketë...

Një grup i madh i emigrantësh të paligjshëm janë arrestuar nga zyrtarët e Forcave Kufitare pasi ishin fshehu në një anije ndërsa ajo po mbërrite në portin e Plymouth, në Mbretërinë e Bashkuar.

Dëshmitarët thonë se panë disa burra që dilnin nga anija e kompanisë Brittany Ferries pasi mbërriti në Millbay Docks të enjten, më 5 prill.

Dëshmitarët okularë pohojnë se i kanë parë njerëzit, të cilët ishin përpjekur të shmangnin rojet e sigurisë.

Mësohet se tetë burra u kapën nga policia pranë Stonehouse Barracks menjëherë pas kësaj ngjarje.

Zyra Kombëtare ka konfirmuar se gjashtë persona ishin me origjinë shqiptare dhe 2  algjerianë .

Grupi i njerëzve ishte në bordin e anijes “Brittany Ferries”, e cila nis nga Santander në orën 10 dhe mbërriti në Plymouth në orën 5.15.

Kompania “Brittany Ferries”  thotë se është në dijeni të incidentit dhe po punon me autoritetet.Një zëdhënës i zyrës së Shtëpisë së Bamirësisë tha: “Forcat Kufitare dhe Emigracionit Udhëheqësit e Përhershëm morën pjesë në një incident më 5 prill në  portin e Plymouth. Në aksion u ndaluar 6 shqiptarë dhe 3 algjerianë.  Të gjithë kanë kërkuar leje të qëndrojnë në Britani të Madhe dhe rastet e tyre do të përparohen në përputhje me rregullat e emigracionit.

Një zëdhënës i Brittany Ferries tha: “Pas ardhjes së në Plymouth nga Santander të enjten pasdite, një numër  burrash u vëzhguan u panë të dilnin nga dera e garazhës së anijes në port dhe 8 individë u arrestuan më pas nga Forca Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar.Çështja është tani në duart e Forcave Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar dhe ne do të vazhdojmë të punojmë me ta dhe me të gjitha autoritetet tjera relevante për të identifikuar dhe adresuar çdo çështje të sigurisë lidhur me këtë incident”.

Një burrë që udhëtoi në traget ditën e incidentit tha për “Heraldin” se: Rreth tetë apo dhjetë të rinj dolën nga anija. Ne ishim duke pritur të merrnim valixhet. Ndërsa ishim duke vozitur mbi traget, ata u hodhën në ujë, kur ne panë që garda po vraponte. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Alfabeti shqip në rrezik

Nga: Edmond Tupja Para një jave u kremtua dita e alfabetit të gjuhës shqipe, i cili u përcaktua (flas për ata që kanë njëfarë kujtese...

Mbi 100.000 transplantime/ Sa fitojnë trafikantët e organeve

Mbi 100.000 transplantime organesh kryhen çdo vit në gjithë botën. OBSH vlerëson se 5-10 për qind e tyre janë të paligjshme. Në treçerekun e...

“8 miliardë euro”, Italia me paketë stimuluese për bizneset

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria ka marrë masat ndaj bizneseve, që kanë kapitulluar si pasojë e pandemisë. Në drejtim të bizneseve të...

Këngëtari grek me pranga në duar: Mbaj armë se jam në rrezik (FOTO)

Këngëtari i njohur grek, Notis Sfakianakis, i cili u arrestua mbrëmjen e së dielës, është shprehur se armën e mban ngaqë është në rrezik....

“Frikë për një tragjedi”, mjeku i njohur grek: Izolimi duhet deri në mars

Greqia duket se e ka tejet të largët përmirësimin e situatës me pandeminë. Pavarësisht izolimit e masave të ndërmarra nga ana e qeverisë për...