Të Gjitha

Video/Kush janë 10 vendet e pamundura për t’u pushtuar


               Publikuar në : 15:30 - 08/02/19 M. S

10- Irani. Territor shumë malor, gjysmë milionë ushtarë, armë të shumta, ndoshta deri tek ato bërthamore.

9- Butani. Ndodhet rrëzë Himalajave në lartësinë 3000 metra. Ka mbështetjen e fqinjit të tij, Indisë.

8- Australia. Ushtria më e afërt e huaj, ndodhet 11 mijë km larg. Kjo vështirëson shumë furnizimet ushtarake.

7- Rusia. Aleatët natyrorë:hapësira e madhe, dhe dimri i egër. Avantazhi kryesor ushtrarak:7000 raketa bërthamore.

6- Koreja e Veriut. Një milionë ushtarë, 4200 tanke, 222 helikopterë sulmi. Zotëron armë bërthamore.

5- Izraeli. Ushtria 176.000 trupa, plus 1.5 milionë të tjerë të stërvitur për luftë. Ka një sistem anti-raketor shumë të mirë.

4 – Kanadaja. Edhe ky vend ka aleatë hapësirën e madhe, dimrin e egër, por edhe një fqinj shumë të fortë:SHBA.

3- Zvicra. Vendi s’ka parë luftë prej 2 shekujsh. Gjithësesi ka një ushtri të organizuar dhe fqinjë të fuqishëm:Franca, Italia, dhe Gjermania.

2- Japonia. Vitet e fundit, ka shpezuar shumë në ushtri. Ka 1590 avionë luftarakë, tejet të përparuar në aspektin teknologjik.

1- SHBA. Investon çdo vit në ushtri rreth 600 miliardë $. Ka shtirrje të madhe gjeografike, shumë armë bërthamore, dhe një populate civile të armatosur.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT