E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Video/Katakombet e Parisit, varreza ku prehen 6 milionë njerëz 

Ata që kanë pasur fatin të vizitojnë Parisin, janë mrekulluar nga bukuritë e tij. Por ndoshta vetëm pak prej tyre, ishin në dijeni se nën këmbët e tyre ndodheshin Katakombet, varreza e madhe e nëndheshme, kur prehen 6 milionë banorët e Parisit të shekujve të fundit. Në shekullin e XVIII-të, varrezat e qytetit ishin zgjeruar aq shumë, sa që në një moment nuk kishte më hapësirë. Disa të vdekur nuk u varrosën siç duhet, dhe nisën të përhapnin sëmundje.

Zyrtarët menduan t’i zhvendosnin eshtrat e varreve të vjetra në disa prej guroreve nëntokësore të qytetit. Gjatë viteve 1780-1814, aty do të zhvendoseshin eshtrat e miliona njerëzve. Vlerësohet se rrjeti i tuneleve ka një shtrirje prej 320 kilometrash. Sot katakombet shfrytëzohen edhe për akte kriminale.

Në vitin 2017, një bandë grabitësish shpoi muret gëlqerore të katakombëve, për të të dalë nën një apartament, duke grabitur 300 shishe verë të cilësisë së parë, me një vlerë prej 250 mijë eurosh. Por këto tunele, janë përdorur nga fermerët për të kultivuar kërpudha, si një kinema nga grupe njerëzish të panjohur, si dhe nga Rezistenca Franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...