E hënë, 30 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

(VIDEO+FOTO) Paraplegjiku shqiptar hyn në Guinnes. Thyen 2 rekorde botërore

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Për shkak të pandemisë, vaksinimi filloi më herët se çdo vit tjetër. Të parët që do të vaksinohen janë personeli shendetësor dhe më pas,...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...

Jam Haki Doku, i datëlindjes 1996. Prezantohem me këtë moshë, që nga dita e aksidentit por dhe rilindjes time. Prezantohem kështu, pasi atëherë rifillova gjithë jetën time pas aksidentit.

Nuk them se nuk më kujtohet asnjë para tij. E mbaj mend shumë mirë. Por më pëlqen kjo pjesë e dytë e jetës, pasi ndihem më i vlerësuar me këtë që bëj tani. Kam marrë pjesë në Lojërat Para-olimpike të Londrës në vitin 2012, me karrocën time të veçantë në specialitetin e para-çiklizmit.Nga ai moment, gjithnjë pas aksidentit mësova të zbres shkallët gjatë kohës që isha shtruar në spital. Fitova dy Rekorde Botërore Guinness. Njërin e fitova në Frankfurt, duke zbritur 2040 shkallë në 56 minuta.

Dhe rekordin tjetër e vendosa në Arenën e Milanos, duke përshkuar 120 km me karrocën që përdor përditë, dhe pa doreza. Ishte një rekord i jashtëzakonshëm, pasi unë dëshmova se edhe në këtë gjendje që jam është e mundur të merresh me sport.

Kjo është themelore pasi nuk e bëj këtë me një mjet sportiv, të kushtueshëm, por me atë që përdor çdo ditë dhe që më jep jetë. Të kalosh kufizimet e tua, do të thotë të jesh i pavarur.

Lexo edhe :   U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Dhe të jesh i pavarur, do të thotë të jesh i vendosur. Në 20 vjet sakrificat që kam bërë kanë qenë të mëdha.Përpiqemi t’i edukojmë fëmijët duke i angazhuar ata në aktivitete sportive, nëpërmjet të qenit të pavarur. E njëjta gjë vlen edhe për invalidët. Nëse nuk je i pavarur, do të thotë  se nuk është e mundur të arrish objektivat e tua. Dhe kjo është thelbësore, pa menduar për problemin që mund të kemi.

Lexo edhe :   U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

PËRSHTATI TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare”/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit me Shqipërinë në 23 nëntor. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...

Rritja e numrit të të infektuarve, hapet spitali Covid 4 (Video)

Shifrat e larta të të infektuarve nga Covid-19 në vendin tonë, sidomos përgjatë muajit nëntor, ka bërë që qeveria të hapë spitalin Covid 4. Ministrja...

Presidenti maqedonas: Pak shanse për negociatat, Bullgaria po na pengon

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski nuk është optimist, se këtë vit do të çelen negociatat e anëtarësimit me BE, për shkak të...

Pas bllokimit të domain-it, qeveria mbyll “Jeta osh Qef” edhe në Facebook

Prej disa muajsh portali, “Jeta osh Qef” po publikonte një seri dokumentesh që vërtetonin abuzime dhe vjedhje skandaloze me anë të tenderave. Por, një gjë...

Serbët mbështesin dialogun, por nuk dëshirojnë të bashkëjetojnë me shqiptarët

Opinioni i qytetarëve të Serbisë rreth Kosovës karakterizohet nga pikëpamje të kundërta. Ata mbështesin dialogun dhe nuk shohin mundësinë e bashkëjetesës së serbëve dhe...