E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Video/10 arsye pse duhet ta kemi frikë Rusinë

10-Ata i mbyllën për një muaj internetin Estonisë, një vend që është shumë i ndërvarur nga interneti për shërbimet publike.

9-Në një stërvitje ushtarake, Moska inskenoi në vitin 2015 pushtimin e ishujve kryesorë të Danimarkës, Finlandës, Norvegjisë dhe Suedisë.

8-Me një Bashkim Evropian gjithnjë e më të dobët, Rusia, është në një pozitë më të fortë për të pushtuar vendet e Europës Lindore.

7-“Russia Today” kontrollohet nga Kremlini, dhe lajmet e rreme dhe të propagandës ruse, janë shndërruar në një makineri të frikshme globale.

6-Ne në Perëndim mund ta quajmë Putinin një tiran, por ai është jashtëzakonisht popullor në Rusi.

5-Putini ka fuqinë të konsolidojë pushtetin e tij, dhe ai mund të jetë një president përjetë.

4-Ka mundësi që rusët që kenë materiale kompromentuese, me të cilat mund të shantazhojnë presidentin amerikan Donald Trump.

3-Kampet e përqendrimit për homoseksualët, ndodhen aktualisht në Çeçeni.

2-Rusia ka aktualisht stokun më të madh aktiv të armëve bërthamore në botë.

1-Shërbimi ushtarak është i detyrueshëm për të rinjtë, prandaj gati të gjithë meshkujt rusë kanë përvojë ushtarake.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...