E hënë, 13 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Video/ Ua dha vajzën binjake çiftit grek, pas 27 vitesh nëna e kërkon

Më të lexuarat

Lirohen nga burgu dy mjekët që kuronin Eduart Lamajn

Dy mjekët që morën përsipër të mjekojnë ilegalisht Eduart Lamajn janë liruar në detyrim paraqitjeje. Gjykata e Apelit në Tiranë vendosi të lirojë Viktor Markun...

Vendoset lëndë plasëse pranë një banese në Fushë Krujë

Një sasi tritoli është gjetur pranë një banesë në periferi të Fushë Krujës. Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, pasi e zonja e shtëpisë e...

“Cenohet liria e shprehjes”/ Meta kthen në Kuvend ligjin që ndëshkon median

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot për shqyrtim në Kuvend ligjin nr. 73/2020 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 20,...

Pandemia/ Dy pacientë humbin jetën në spitalin Infektiv

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Viktimat janë një burrë nga Shkodra dhe një...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Raporti i OKB: Marrëveshje e fshehtë Shqipëri Turqi për dorëzimin e gylenistëve

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, hedh dyshimet se Shqipëria është pjesë e një marrëveshjeje...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

Shifra rekord/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 117 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Një rrëfim tronditës ka ardhur sot në “News24” në emisionin “Me zemër të hapur”. Bëhet fjalë për një nënë që me peripeci të shumta në jetë, me martesa, divorce, vdekje, varfëri i është dashur të dhurojë dhe vajzën e saj për ta shpëtuar.

Marjana është 54 vjeçe dhe jeton në Gjermani prej 5 vitesh. Ka qenë për vite të tëra nëpër familjarët e vetë. Ka jetuar ku të mundte, tek motrat dhe vëllai. U martua në vitin 1981 dhe jetoi për 10 vite në Elbasan. E morën në shtëpinë e tyre tek prindërit e Marjanës, dhëndrin.

Pasi lindën 2 vajzat binjake, u divorcuan për shkak të xhelozisë dhe abuzimit të alkoolit të bashkëshortit. Nga kjo martesë kanë ardhur në jetë 4 fëmije, 3 vajza dhe një djalë. Gjykata vendosi që djali të qëndronte me babain dhe 3 vajzat me nënën. Ai u rimartua pas disa kohësh dhe jeton në Pogradec. Marjana u rimartua në vitin 2003 dhe vajzat i mbajti daja dhe tezet. U rimartua në Maqedoni, në vitin 2004 erdhi në jetë një vajzë tjetër.

Pas 10 vitesh i shoqi vdiq për shkak të një sëmundje, nuk bënë dot bashkë celebrim se ai nuk ishte divorcuar nga një martesë tjetër. Pas vdekjes së tij u largua nga atje, se ai kishte 5 fëmijë të tjerë atje. Bashkë me gocën u largua, u rimartua me dikë nga Ohri. Jetuan 2 vite bashke, bën celebrim, por dhe ai ndërroi jetë.

Pas vdekjes se burrit të 3-të, mori vajzën me vete dhe shkoi në Francë, e ka përcjellë motra që sot nuk jeton më. Në fund të vitit 2013 u largua për në Francë. Qëndroi 1 vit atje, se nuk e lejuan të qëndronte më dhe u largua në Gjermani në 14 mars 2015. Është akoma atje së bashku me vajzën.

SI U NDA NGA VAJZA
Marjana tregon se në vitin ’92, kur ishte 27 vjeçe, dy vajzat binjake i kishte në spital pasi ishin distrofike dhe pikërisht kjo ishte arsyeja që gaboi duke dhuruar një prej tyre pasi nuk kishte mundësi ekonomike.

“Në vitin 1990 u bëra me dy vajza. Në 1991 u ndava nga bashkëshorti, gjykata i dha djalin ndërsa tre vajzat mi dha mua në ngarkim. Po kaloja shumë vështirësi ekonomike. Në 1992 një person më tha që një çift do më ndihmonte. Çifti ishte grek, unë u prezantova. Zonja që do më ndihmonte më tha se ata kishin dhjetë vjet pa fëmijë dhe donin të birësonin një fëmijë. Pyeta nga ishin, më thanë nga Selaniku. Pyeta nëse do mbaja kontakte me ta, ata më thanë po do të kemi kontakte, madje më thanë që mund të shkoja edhe unë në Selanik. Mora një nga  vajzat dhe bashkë me ta ikëm në Kapshticë. Vajzën ia u fala, ata e kaluan nga Mali. Të nesërmen i mora në telefon dhe nuk më përgjigjeshin. Vajta të takoja zonjën nga Shqipëria edhe ajo nuk ishte në shtëpi. Ajo ikte dhe vinte në Greqi. Kaluan vite, pata vështirësi pasi kur lashë burrin shumë më paragjykuan. Megjithatë i rrita dy vajza, i martova. Më pas ika në Maqedoni, aty u  njoha një tjetër person, bashkëjetova 10 vjet me të, zoti na gëzoi me një vajzë, por fatkeqësisht personi që unë bashkëjetova u nda nga jeta. Pas një periudhe kohe  njoha dikë tjetër  u martova, bëra celebrim me të por edhe ai ishte i sëmurë, dhe pas një periudhë gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua dhe më pas u nda nga kjo jetë. Pas vdekjes së burrit të dytë u nisa për në Francë. Në Francë nuk më mbajtën, dhe sot unë bashkë me vajzën 14 vjeçe jam në Gjermani. Unë jam mashtruar , ata më kanë mashturar por unë i besova sepse isha në vështirësi”, tha gruaja me lot në sy.

Lexo edhe :   Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar
Lexo edhe :   Rekordi i të infektuarve/ VOA: Shtrirje gjithnjë e më e madhe gjeografike e epidemisë

Ajo tregoi se me djalin që ka me bashkëshortin e parë mban kontakte por jo me babain e tij.
“Me djalin mbaj kontakte, por me ish-bashkëshortin jo. Unë ish-bashkëshortit nuk i kam thënë që e fala një vajzë, por ai e ka marrë vesh ndoshta nga dy vajzat e tjera. Për 27 vjet nuk kam pasur kontakte me të sepse ai është rimartuar. Djali nuk e përjetoi  mirë situatën, u zemërua me mua. Vajzat e kanë marrë vesh kur kanë qenë në moshë madhore, ato me mirëkuptojnë se janë nëna vetë, por vajza që kam me vete sot, e ka marrë vesh tani pasi më dëgjoi që flisja me gazetaren. Unë e pranoj që jam fajtore, se unë i besova një personi që unë jetoja me të dhe ai gruan që më lidhi me çiftin grek e kishte njerkë. Gruaja që më ndihmoi mua kishte marrëdhënie shumë të mira me çiftin grek. Unë nuk e di nëse vajza ime është gjallë apo jo dhe ku ndodhet. Zonja Vera është e vetmja që e di se ku është vajza ime. Në datën 1 maj kanë ditëlindjet. Mban mend që vajza si shenjë dalluese ka një nishan poshtë mjekrës por nuk ngjan me motrën binjake. Ju kërkoj ndihmë, dua të rigjej vajzën time”, tha gruaja./BalkanWeb

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vendimi i CAS për Manchester City, Presidenti i ‘La Liga’ shprehet kundra tij

Presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, është shprehur i befasuar nga vendimi i marrë së fundmi nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS). Kjo e fundit...

Pandemia mbërthen Kosovën/ Infektohet deputetja e AAK-së

Koronavirusi po njeh një shtrirje të gjerë edhe në radhët e deputetëve në Kosovë. Klasa politike nuk i ka shpëtuar pandemisë. Deputetja e AAK-së, Albena...

Komisioni për shkarkimin e Metës, Manja tregon kur do jetë gati raporti final

Komisioni Hetimor për presidentin Ilir Meta ka zhvilluar sot mbledhjen e parë, pas 3 muajsh pushim. Situata për shkak të pandemisë ka sjellë ndryshime të shumta...

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Zani Çaushi kërkon lirim me kusht

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Myrteza Çaushi, i njohur ndryshe se Zani Çaushi ka kërkuar lirimin me kusht. Çaushi, i cili aktualisht vuan dënimin...

VIDEO/ Kurti kundër Thaçit: E mori karrigen e Presidentit me vete para Prokurorisë Speciale

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka sulmuar Hashim Thaçin lidhur me faktin që shkoi në postin e Presidentit para Prokurorisë Speciale në Hagë. Ai sulmon edhe...