E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Video/ Shpërthim i fuqishëm në rafinerinë e naftës në Afrikë

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në rafinerinë e dytë më të madhe të naftës në Durban të Afrikës së Jugut. Sipas mediave të huaja, si pasojë e shpërthimit kanë mbetur të plagosur 7 persona.

Një dëshmitar ka thënë se ka parë një top masiv të zjarrtë në rafineri, dhe më pas shtullunga tymi që dilte prej andej.

 “Unë pashë një top zjarri masiv në qendër të rafinerisë me tym të zi të zi që dilte prej saj. Disa minuta më vonë shumë automjete kaluan pranë shtëpisë time”– ka thënë një banor i Durban-it.

Ndërkohë, autoritetet kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po hetojnë për shkaqet e rënies së shpërthimit, ndërsa gjendja shëndetësore të lënduarve është e qëndrueshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...