E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Video/ Shpërthen vullkani Otake në Japoni

Vullkani Otake në jugperëndim të Japonisë, ka shpërthyer duke shpërndarë shkëmbinj të ndezur në një sipërfaqe prej rreth 1.3 kilometra.

Agjencia meteorologjike japoneze, (AMJ) bëri të ditur se shpërthimi i vullkanit është regjistruar në ishullin vullkanik Suwanose, me një popullsi të vogël e cila ndodhet 230 kilometra në jugperëndim të Kagoshima-s, shkruan The Japan Times.

Sipas agjencisë, shkëmbinjtë ishin shpërndarë në zonën prej rreth 1.3 kilometra për shkak të shpërthimeve, ndërsa tymi po ngrihej deri në lartësinë 200 metra.

Fatmirësisht, nuk ka raportime për persona të lënduar.  Pas shpërthimit, qeveria ngriti një zyrë ndërlidhëse në Zyrën e Kryeministrit për të mbledhur informacion.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...