E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

VIDEO/ Sekretari i Jashtëm britanik: 200 trupa britanikë do dërgohen në Kabul

Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab, ka deklaruar se e gjithë bota ishte “befasuar” – pasi Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se 200 trupa të tjerë britanikë do të dërgohen në Kabul, për të ndihmuar në përpjekjen e evakuimit.

Sekretari i Jashtëm këmbënguli se ai ishte në kontakt me ngjarjet gjatë pushimit të tij, pasi situata u përshkallëzua në mënyrë dramatike ditët e fundit me talebanët duke rimarrë pushtetin. Ai mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar mbrëmë, ndërsa luftëtarët ekstremistë shkuan në pallatin presidencial në Kabul, dhe morën pjesë në takimin urgjent të ministrave dhe zyrtarëve. Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes (MM) i tha “MailOnline” se së shpejti do të ketë 900 personel britanik në Kabul, i përbërë nga 16 Brigada Sulmuese Ajrore, Logjistika, Mjekët dhe RAF.

Kishte rreth 100 punonjës të Mbretërisë së Bashkuar në rajon afërsisht një javë më parë, para shpërthimit në përparimet e talebanëve në të gjithë vendin.

Por MM sot konfirmoi se 600 të tjerë ishin urdhëruar në rajon, dhe tani 200 të tjerë po dërgohen. Zëdhënësi tha se plani ishte që të gjithë shtetasit britanikë të evakuoheshin deri në fund të muajit, duke fluturuar më shumë se 1.000 çdo ditë. Më shumë se 300 persona – përfshirë britanikë dhe afganë që kanë të drejtë të vendosen – janë evakuuar deri më tani.

 

“Të gjithë janë habitur nga shkalla dhe shpejtësia me të cilën talebanët kanë marrë kontrollin në Afganistan”, tha ai. “Ky është një mësim nga i cili duhet të mësojmë të gjithë”.

Z. Raab tha se qeveria tani duhet të përshtatet me ‘realitetin e ri’ dhe të përqëndrohet në një afat të shkurtër në sigurimin e shtetasve britanikë dhe aleatëve afganë. Por ai theksoi se bashkësia ndërkombëtare gjithashtu do të duhet t’i mbajë talebanët në ‘angazhimet’ e tyre, për të shmangur terrorin dhe për të qenë më të moderuar në qeveri.

Ai sugjeroi që Mbretëria e Bashkuar të ndalojë financimin e ndihmës nëse këto premtime nuk mbahen, dhe nuk përjashtoi sanksionet.

Aeroporti në kryeqytetin e vendit është përfshirë nga masakra me raporte për vdekje, ndërsa njerëzit përpiqen të dalin jashtë. Familjet gjithashtu janë lutur për më shumë mbështetje për të ndihmuar deri në 3.000 shtetas britanikë, të cilët janë mes rreth 4.000 njerëzve që përpiqen të ikin nga Kabuli për në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 700 personel britanik janë vendosur në aeroport, me Wallace që këmbëngul se zonat kryesore janë ende të sigurta pavarësisht skenave kaotike.

Ai tha se mund të duhen më shumë se 36 orë për të nxjerrë 1.500 të tjerë, duke sugjeruar se gati 800 prej tyre do të jenë afganë. Burimet qeveritare thanë se 1.000 përkthyes dhe staf tjetër kishin ardhur gjatë javëve të fundit.

Në shenjë të përpjekjeve të furishme, ambasadori britanik Laurie Bristow është në mesin e ekipit të vogël të diplomatëve ende në vend që përpunon aplikimet.

Ekziston një shqetësim i veçantë për sigurinë e afganëve që punuan me forcat britanike kur ata ishin në vend, si përkthyes dhe në role të tjera mes frikës së hakmarrjes nëse bien në duart e kryengritësve.

Zoti Raab tha: “Ne po punojmë me shumë kujdes. Ne jemi padyshim një komb me zemër të madhe, kemi kriteret për azil, kjo është e vendosur në ligj, ne punojmë me OKB-në për këtë. Ne po punojmë me shumë kujdes se çfarë lloj angazhimi të mëtejshëm mund të bëjmë”.

Raab tha për kolapsin e papritur afgan: “Nuk është ajo që ne donim, por duhet të merremi me realitetin e ri.  Ne po e bëjmë të qartë me partnerët tanë me të gjitha mjetet që kemi në dispozicion, se ne do t’i mbajmë talebanët përgjegjës, ndaj angazhimeve të tyre, për të pasur një fillim të ri në Afganistan”.

“Eshtë e qartë se nuk do të jetë në vlerat në të cilat Mbretëria e Bashkuar, perëndimi, Bashkimi Evropian, amerikanët besojnë, por ne mund të kemi një ndikim të moderuar. Mendoj se është e rëndësishme që ne të përdorim të gjitha mjetet e politikave që kemi në dispozicion – duke punuar me partnerët tanë – për ta provuar dhe arritur atë”.

Raab vuri në dukje atë që ai tha se ishin fitimet e arritura në vend dhe tha: “Ne kemi punuar shumë, një shumë e madhe e parave të taksapaguesve britanikë kanë shkuar për pastrimin e minave tokësore, për t’i futur fëmijët në arsim, për të rrëzuar shkallen e vdekshmërisë, e cila është përgjysmuar që nga viti 2001. Këto janë të gjitha fitimet që janë arritur. Sigurisht, situata në terren dhe kontrolli i talebanëve, është një realitet i ri”.

Burimi i lajmit: Dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...