E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

VIDEO/Përfundon lufta 20-vjeçare, talebanët festojnë me ar*ë zjarri

Pentagoni njoftoi të hënën pasdite se trupat e fundit amerikane ishin larguar nga aeroporti i Kabulit, gati 24 orë para afatit, duke i dhënë fund luftës amerikane në Afganistan pas 20 vitesh dhe vdekjes së gati 2500 trupave.

Dëshmitarët në Kabul thanë se talebanët hoqën dorë nga armët, pasi qarkulluan lajmet se fluturimi përfundimtar amerikan ishte nisur.

Do të thotë që Presidenti Biden arriti të përmbushë afatin e tij të 31 gushtit, dhe largon personelin amerikan nga rreziku.

Por kjo vjen me koston e lejimit të një grupi militant të rimarrë vendin, pas vdekjes së 13 anëtarëve të shërbimit amerikan javën e kaluar.

Dhe rreth 100 deri në 200 amerikanë dhe mijëra aleatë afganë të lënë pas duhet të mbrohen për veten tani që aeroporti nuk ofron më një rrugë shpëtimi.

Përfundimi i misionit u njoftua nga gjenerali Frank McKenzie, kreu i Komandës Qendrore të SHBA, i cili tha se diplomati kryesor amerikan në Afganistan, Ross Wilson, ishte në fluturimin e fundit C-17.

“Ka shumë trishtim të lidhur me këtë largim”, tha ai.

“Ne nuk i nxorëm të gjithë jashtë. Por unë mendoj se nëse do të kishim qëndruar edhe 10 ditë të tjera, nuk do t’i kishim nxjerrë të gjithë jashtë”.

C-17 përfundimtar u ngrit nga Aeroporti Ndërkombëtar ‘Hamid Karzai’ në 3:29 pasdite me kohën e Bregut Lindor.

“Dhe avioni i fundit i drejtuar tani po pastron hapësirën ajrore mbi Afganistanin”, shtoi ai.

Largimi i trupave amerikane do të thotë se konflikti përfundon me talebanët përsëri në pushtet, dhe afganët thellësisht të pasigurt për atë që do të ketë e ardhmja.

Në një deklaratë, presidenti Biden tha se bota do të shikojë se si sillen talebanët.

“Talebanët kanë marrë angazhime për kalimin e sigurt, dhe bota do t’i mbajë ato në angazhimet e tyre”, tha ai, duke shtuar se negociatat vazhduan për të mbajtur aeroportin të hapur dhe për të siguruar shpërndarjen e ndihmës humanitare.

Ai shtoi se do t’i drejtohej kombit të martën, dhe se shefat e tij ushtarakë kishin rënë dakord që evakuimi të mos zgjatet përtej afatit.

Lexo edhe :   Afganistan/Udhëheqësit talebanë grinden në pallatin presidencial

“Pikëpamja e tyre ishte se përfundimi i misionit tonë ushtarak ishte mënyra më e mirë për të mbrojtur jetën e trupave tanë, dhe për të siguruar perspektivat e nisjeve civile për ata që duan të largohen nga Afganistani në javët dhe muajt e ardhshëm”, tha ai.

Republikanët nxituan të akuzojnë Biden për braktisjen e amerikanëve në qytet, më pak se dy javë pasi ai premtoi se do t’i largonte të gjithë.

Në të njëjtën kohë, natyra e largimit provokoi një valë zemërimi nga veteranët e luftës, shumë prej të cilëve u përfshinë në përpjekje të furishme për të shpëtuar shokët afganë, të cilët ishin duke pritur për Vizat e tyre Speciale të Imigrimit (SIV).

Lexo edhe :   Nis largimi i afganëve të strehuar, zbulohet destinacioni i ardhshëm

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, tha se kishin mbetur 100 deri në 200 amerikanë.

“Misioni ushtarak ka përfunduar. Një mision i ri diplomatik ka filluar, “tha ai ndërsa premtoi një përpjekje” të pamëshirshme “për të shpëtuar amerikanët e mbetur, shtetasit e huaj dhe aleatët afganë”.

Kjo përpjekje do të udhëhiqej nga diplomatë nga Ambasada Amerikane e mbyllur, të cilët tani do të jenë të vendosur në Doha, Katar.

Rreziqet e misionit të evakuimit ishin të dukshme në javën e fundit, kur Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në aeroport në emër të degës së tij afgane ISIS-K dhe ekspertët e terrorizmit thanë se Al Kaeda ruajti një prani në vend.

Talebanët shpallën shpejt fitoren, pasi u nis avioni i fundit amerikan.

“Ushtarët amerikanë u larguan nga aeroporti dhe kombi ynë mori pavarësinë e tij të plotë”, tha zëdhënësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid.

Në mediat sociale u shfaqën pamjet e luftëtarëve talebanë që mesa duket po kalonin nëpër aeroportin e Kabulit, duke ekzaminuar helikopterët Chinook të lënë pas nga trupat amerikane.

“Pesë avionët e fundit janë larguar, ka mbaruar”, i tha ‘Associated Press’ Hemad Sherzad, një luftëtar taleban i stacionuar në aeroportin ndërkombëtar të Kabulit.

“Unë nuk mund ta shpreh lumturinë time me fjalë. … 20 vjet, sakrifica jonë funksionoi”.

Burimi i lajmit: Dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....