E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Video/ “Një engjëll!”, shqiptari Muharremaj tërbon jurinë e “The Voice” në Francë

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Quhet Gjon Muharremaj, emrin e artit e ka “Gjon’s ters” (Lotët e Gjonit), është vetëm 20 vjeç dhe ka mrekulluar me zërin e tij jurinë e “The Voice” në Francë, të shtunën, më 9 shkurt 2019. Student në Kolegjin Sudit në Bulle, me paraqitjen spektakolare dhe vlerësimin unanim të jurisë ai ka tërhequr pas vetes jo vetëm publikun francez, por është bërë pjesë e reklamimit të televizionit publik “TF1”.

Por duhet thënë se shqiptari Gjon Muharremaj ka shkëlqyer që në moshë të vogël. Ai ka qenë pjesë e spektaklit “Albania Got Talent”, ku është renditur i treti, ndërsa në moshën trembëdhjetë vjeçare ka marrë pjesë edhe në “Die Grössten Schweizer Talente” (Talenti më i madh zviceran) transmetuar në kanalin gjerman, SF1.

“Rezultatet janë premtuese, përfundimi është i lexueshëm,” shkruan në atë kohë gazetat.

Por ja së çfarë thotë vetë shqiptari Gjon Muharremaj në një intervistë të shkurtër për francezen “Le matin”.

Çfarë efekti te jep pjesëmarrja në “The Voice”?

Jam shumë i lumtur. Ndihem i gatshëm dhe nuk kam frikë për kualifikimin. Gjatë provave unë nuk mendoja për atë që do të ndodhte më pas. Mendova, “çfarëdo që të ndodhë, do i jap një mendje të lehtë dhe do të shkoj në pub”.

Si e nisët dashurinë me këngën?

Unë duhet të ketë qenë 8 vjeç. Një ditë, në shkollë, na u kërkua të dëshmonim dëshirat tona dhe doli se unë nuk kisha asnjë. Mendova se nuk ishte normale, u mërzita. Kam provuar patinazhin në akull, karatenë, futbollin, por në fund, momenti që me të vërtetë më dha një tik në zemër ishte të luaja në piano.

Ishte një zbulesë?

Talentin e zbuloi gjyshin tim, i cili jeton në Kanada. Kishte ardhur për vizitë te ne, në Francë, dhe unë doja të luaja për nder të tij një pjesë në piano. Preka pianon elektronike që filloi të luante vetë tingujt e këngës së Elvis Prislit “S’mund të ndihmojë të biesh në dashuri”. Gjyshi e njohu këngën dhe më kërkoi të mësoja tekstin. E këndova atë para largimit të tij. Gjyshi i mbushi sytë me lot.

Si u ndjeve?

I rëndësishëm. Mendova se kisha në brendësi një superfuqi. Gjyshi tha: “Do të sigurohem që kjo është zgjedhja më e drejtë për ty. Nuk do të ndalemi këtu…” Emri im artistik, “Lotët e Gjonit”, vjen nga ky moment.

Lexo edhe :   U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Dhe pastaj provuat të këndoni?

Lexo edhe :   Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

Saktë! Gjyshi im shkoi në Shqipëri dhe më telefonoi të më thoshte se mund të merrja pjesë në një spektakël atje. Isha i ngazëllyer, por dhe pak i frikësuar. Kështu mora pjesë në “Albania Got Talent”, ku u rendita i treti. Më tej mora pjesë edhe në versionet franceze dhe zvicerane të këtij spektakli.

Ju tashmë keni pasur përjetime kaq të bukura në një moshë kaq të re.

Duhet ta dini se unë isha një fëmijë i çuditshëm. (qesh) Kam pasur idhuj Mozartin, Bethovenin, Rahmanovin, dhe sidomos Bahun. I dëgjoja pothuajse çdo natë, për dy orë.

Po sot kush ju ndikon?

Ajo që e bën këngëtarin të madh është të dëgjojë muzikë. Mendoj se është e rëndësishme të kesh edhe një mendje të hapur. Dua gjithçka që është muzikore. Për mua, çdo këngë është si një vepër arti. Edhe kur nuk më pëlqen, përpiqem të kuptoj pse. Për shembull, muzika “metal” nuk më tërheq, por kam dëshirë të shkoj në një koncert të kësaj muzike.

Çfarë mbani në telefonin tuaj?

Damso, Christine dhe Queens, Bah, Mozart, Juliette Armanet, Eddy e Pretto, Rihanna, Amy Winehouse, Pascal Auberson … Të ndryshme!

Kush ju regjistroi për “The Voice”?

Ka një histori. Ndërmjet 12 dhe 19 vjeç, qëndroja prapa skenës. Dëgjoja. Në moshën 19 vjeç kam hyrë në Akademinë e Gustavit (vini re: një shoqatë në Fribourg, që ndihmon në formimin e artistëve të rinj, e kryesuar nga këngëtari Gustav). Ishte e mrekullueshme. Kam kënduar për herë të parë me një grup, por isha i etur të shkoja më tej. Nëna më regjistroi në një koncert pa më thënë. I kishte dërguar turneut një video të grupit ku merrja pjesë. Kam pasur përshtypjen se ajo më kuptonte pa përdorur fjalët. Një ditë, ajo më thërret dhe thotë: “Të kapën! “Voice” do ju thërrasë për 15 minuta! “Unë nuk kuptova asgjë. (qesh).

Kishe frikë?

Kam pasur dyshime. E parë nga jashtë, “The Voice” është një makineri e madhe. Pata pak frikë. Pastaj mendova, “Tani ose kurrë.” E kam marrë shumë seriozisht. Kam punuar shumë dhe jam shumë krenar për rezultatin.

(Le matin)

Përktheu dhe përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...