E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

VIDEO/Në operacion duke luajtur me një instrument muzikor

Një muzikant 37-vjeçar ka kryer një ndërhyrje të vështirë duke luajtur me bouzouki, instrument muzikor popullor në Greqi. Tingujt e instrumentit muzikor u dëgjuan në korridoret e spitalit AHEPA në Selanik. Tingulli nuk vjen nga një radio ose një shoqërues që dëgjon muzikë, por nga salla e operacionit.

Instrumenti muzikor në duart e 37-vjeçarit Dimitris Kyrtsos “thyen” heshtjen që zakonisht mbizotëron mbi tryezën e operacionit, dhe operacioni po evoluon ndërsa dëgjohen hitet e vjetra të preferuara popullore. Disa muaj më parë, i riu nga Veria ishte në sallën e operacionit, për të hequr një tumor në kokë, duke luajtur me bouzouki. Ideja për luajtur me instrumentin muzikor të preferuar, erdhi kur ka parë pacientë të tjerë jashtë vendit që kryenin operacione të ngjashme të trurit.

“Duke parë video në youtube të operacioneve të ngjashme, pashë një burrë që po operohej duke luajturn me kitarë dhe një tjetër duke luajtur një violinë gjatë operacionit. Mendova “pse jo unë?”. Ia sugjerova mjekut tim, por nuk ishte e mundur në atë kohë”, ka thënë më tej Kyrtsos.

Pak kohë më vonë, megjithatë, dhe ndërsa përsëritja e tumorit e çoi përsëri në sallën e operacionit të të njëjtit spital, të gjitha procedurat u bënë në mënyrë që këtë herë ai të mos hynte vetëm në sallën e operacionit, por në shoqërinë e instrumentit të tij të preferuar muzikor.

Mjekët me përvojë dhe të njohur të AHEPA kryen operacionin pas … muzikës. Siç shpjegon pacienti i ri, ai nuk ishte nën anestezi të përgjithshme, që do të thotë se ishte i ndërgjegjshëm dhe në fakt kënga e parë që luajti ishte “Mavromata mou”, të cilën ia kushtoi gruas së tij.

Në videon e regjistruar, Dimitris Kyrtsos shihet duke luajtur bouzouki, teksa është i shtrirë në tryezën e operacionit, ndërsa të gjitha detajet e operacionit u projektuan në monitorin pas tij.

“Të operosh një pacient në këtë mënyrë, domethënë të komunikosh dhe të flasësh me mjekët në atë kohë, është diçka që nuk ka ndodhur për të paktën katërmbëdhjetë vjet në spitalin AHEPA,” tha neurokirurgu për Agjencinë Athine / Maqedonase të Lajmeve.

Nikolaos Foroglou, Profesor i Asociuar i Neurokirurgjisë në Shkollën Mjekësore të Universitetit Aristotel të Selanikut, i cili ishte kirurg i pacientit-muzikant: “Kjo është një teknikë që siguron zbulimin maksimal të tumoreve të trurit, duke ruajtur funksionet e tij të nevojshme,” shtoi ai. Ai tha se pavarësisht nga kufizimet e rritura të shërbimeve për shkak të Covid-19, ofrohen shërbime me cilësi të lartë.

Në rastin e muzikantit 37-vjeçar, mjekët ishin në gjendje të nxirrnin informacione për funksionimin e trurit të tij.

“Shpresoj që mjekët që ishin në sallën e operacionit kanë pëlqyer muzikën time … u kam borxh një falënderim të madh. “Përveç neurokirurgut Z. Foroglou dhe ekipit të tij, falënderoj gjithashtu Asistent Profesorin e Anesteziologjisë Klinike dhe Kujdesit Intensiv në Shkollën Mjekësore të Universitetit Aristotel të Selanikut, Georgia Tsaousi”, thotë me emocion 37-vjeçari, i cili mezi pret të japë një recital bouzouki me mjekët e tij si mysafirë, jo në sallën e operacionit, siç thotë ai, “por në një klub nate kur të marrë përsëri një punë të mirë”.

Dimitris filloi të luante bouzouki në moshën 8 vjeç, dhe nuk u largua për asnjë moment. Në moshën 15 vjeç ai filloi të punojë në mënyrë profesionale, duke marrë pjesë në grupe muzikore, në këngë të ndryshme në Greqinë Veriore. Ai gjithashtu bashkë-prezantoi, gjithmonë me bouzouki në duar, për një kohë të gjatë një shfaqje muzikore televizive në një kanal lokal në Selanik dhe nuk përjashtohet që së shpejti ai do të angazhohet sërish.

Kohët e fundit, megjithatë, ai ka qenë larg shfaqjeve LIVE, për shkak të mbylljes së klubeve të natës ashtu edhe për shkak shëndetit të tij. Sidoqoftë, ai shpreh energjinë dhe dashurinë e tij për bouzouki duke dhënë mësime muzikore për studentët e vegjël dhe të vjetër.

“Studentët e mi më pyesin se si u ndjeva në sallën e operacionit, dhe nëse bouzouki im më ndihmoi. Përgjigjja është se gjithçka u bë më e lehtë dhe më e qetë”, thotë ai.

Burimi i lajmit: protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...