E diel, 20 Qershor, 2021
17.5 C
Tirana

(VIDEO) Ja pse duhet nisur sa më parë Vetingu ndaj politikanëve

Mbi 100 deputetë dhe ish-deputetë kanë kaluar pa doganë mjetet e tyre luksoze të blera jashtë vendit. Ata kanë shfrytëzuar formalisht një ligj për futjen e “mjeteve të punës”, pa paguar tarifën doganore

Por ky ligj është shkelur me të dyja këmbët ashtu si shumë ligje të tjera në këtë vend. Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ka futur pa doganë një celular me vlerë 800 euro.

Ndërkohë deputetët dhe ish-deputetë të tjerë kanë futur disa herë makina luksoze me vlerë 10-1100 mijë euro. Mes tyre bien në sy edhe ish-ministra si Flamur Noka, Halim Kosova, Nard Ndoka, Anastas Angjeli, Bashkim Fino apo Genc Pollo.

Nisja e një Vetingu për pasuritë e politikanëve, është më se i domosdoshëm. Ai do të zbulonte shumë zullume të tjera, dhe ndoshta do të spastronte disi politikën shqiptare.

Në parim palët kanë rënë dakord, me përjashtim të LSI-së që propozoi pak kohë më parë “vitin zero”. Pra faljen e atyre që kanë vjedhur, dhe zbatimin e Vetingut për ata që do të kapen në shkelje të ligjit këtej e tutje.

Por Vetingu i politikanëve, do të ketë sukses vetëm nëse Vetingu në gjyqësor, arrin të prodhojë një sistem realisht të pavarur dhe të pa korruptuar.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...