E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

VIDEO/ Goditet banda shqiptare e k*kainës në Greqi, furnizonin me mall ishullin e Mikonosit

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Policia ka goditur një grup kriminal që merrej me furnizimin me drogë të zonës së Athinës dhe Mykonos në Greqi. Nën pranga janë vënë 4 shqiptarë dhe 1 shtetas grek.  Bastisja ndodhi dje në një shtëpi në zonën e Keratea, të cilën grupi e kishte kthyer në një laborator hidroponik të kultivimit të kanabisit. Drejtuesi i organizatës rezultoi një 37-vjeçar shqiptar, ndërsa greku kishte rolin e transportuesit.

Raportohet gjithashtu se grupi përdori “metoda të modës së vjetër” për kontaktet, në mënyrë që të mos monitoroheshin nga autoritetet (ata shmangnin të flisnin në celular), ndërsa ishin shumë të kujdesshëm në lëvizjet e tyre. Gjithashtu, në shtëpinë ku mbillej kanabisi, qëndronin gjithmonë dy persona që nuk dilnin pa urdhrin e udhëheqësit.

Grupi “hodhi” drogën në të gjithë Atikën, ndërsa disa grupe arritën te “klientët e mirë” të Mykonos, përmes një trageti. Vlerësohet se veprimi i tij filloi dy muaj më parë. Përveç kësaj, vlen të përmendet se udhëheqësi dhe anëtarët nuk janë etiketuar për vepra të rënda.

Lexo edhe :   Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Në kontrollet e kryera në shtëpi, gjithsej u gjetën dhe konfiskuan:

– 200 fidanë kanabis

-945 gram përbërje kimike të panjohur,

-makina dhe motorë

-10 telefona celularë,

-peshore elektronike me precizion,

-1,540 euro,

-gëzhojë dhe thikë 9 mm,

-3 forma metalike të improvizuara,

-pajisje ventilimi etj.

Nga metodologjia e funksionimit të grupit, struktura dhe rolet e tij hierarkike, krijimi i infrastrukturës së përshtatshme, kapaciteti i plantacioneve dhe sasitë e pritshme të kanabisit, përmes metodës së kultivimit hidroponik, do t’u sillte shuma të majme parash të vlerësuar nga 180,000 deri 300,000 euro.

Të arrestuarit u dërguan pranë Prokurorit Publik të Athinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...