E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

VIDEO/ Fitoi gjyqin, por nuk i japin kempin për diabet për 2 vite

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Kujtim dhe Dorina Qosja nga Elbasani i janë drejtuar emisionit “Stop” në Tv Klan për një problem shëndetësor. Në vitin 2011, Dorina u diagnostikua me diabet të tipit 1 dhe doli në komision.

Por në vitin 2016, kempi epror e nxori pa grup dhe çifti nisi procesin gjyqësor që zgjati 3 vjet, pas të cilit Dorina fitoi të drejtën vetëm për vitin që komisioni e kishte nxjerrë pa grup. Për pjesën tjetër, familja u fut në borxhe për të blerë insulina, që janë jetike për Dorinën.

Gazetarja: Na shpjegoni çfarë vendosi gjykata dhe sa kohë zgjati procedura gjyqësore?

Kujtim: Në Gusht të 2016, para se të mbaronte afati i fundit, unë bëra ankimimin dhe ndoqa procedurën për në gjykatë. Procedura vajti nga 2016 deri në 14 Nëntor 2019. Prej kësaj kohe, nuk kam përfituar insulinat. Gjykata vendosi absolutisht të pavlefshëm të dy vendimet që kishte marrë kempi i Elbasanit dhe po ashtu kemi epror që ma nxori nusen pa grup.

Gazetarja: Në total, procesi gjyqësor ka shkuar 3 vite?

Kujtim: 41 muaj.

Gazetarja: Në këto 41 muaj, ju si përballuat jetesën dhe mjekimin e zonjës?

Kujtim: Me borxhe, jetoj me qira, vetë i pestë. Kam 3 kalamaj të mitur.

Gazetarja: Sa është kostoja e një insuline dhe sa bën në ditë zonja?

Kujtim: Kostoja e një insuline është 35 mijë Lekë të vjetra. Nusja përdor 7 deri në 9 insulina në muaj.

Në Poliklinikën e specialiteteve, doktori që ndjek Dorinën, shpjegon se diabeti është sëmundje progresive, që vjen duke u rënduar dhe nuk ka dyshim që ajo duhet të trajtohet gjithë jetën.

Mjeku: Sa vjet iu bë asaj me insulinë?

Qytetari: Nga 2011-ta.

Gazetarja: Nga 2011-ta.

Mjeku: Ajo është sëmundje progresive, që do të vijë duke u rënduar, që do të ketë probleme edhe më shumë në të ardhmen. Kështu që nuk e vë në dyshim asnjë këtë. E di edhe bufi, e dinë dhe ata, që janë doktorë atje, që i nxjerrin në komision.

Gazetarja: Vendimi i gjykatës ka qenë në favor të zotërisë, në favor të pacientit. Kemi një 2-vjeçar që mbetet bosh.

Mjeku: Ma shpjegoi ky këtë 2-vjeçarin. Ndoshta e kanë aty, që nuk mund të kthehen mbrapa, prandaj i kanë thënë për gjyq.

Gazetarja e “Stop” iu drejtua Drejtorisë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore Elbasan dhe drejtuesja e degës së përfitimeve, Jonida Beqiri, dhe juristja Alketa Kallajxhiu shpjeguan situatën dhe arsyet, se pse për 2 vite zonja nuk ka marrë asnjë pagesë invaliditeti.

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë, me vendimin e datës 10.04.2018 ka pranuar pjesërisht padinë duke i dhënë të drejtën e përfitimit të pensionit të invaliditetit vetëm për vitin kur ishte dhënë vendimi i kempit rajonal të Librazhdit, të cilin kempi epror e kishte shfuqizuar. Nga ky moment, e vetmja e drejtë që i jepet me anë të vendimit gjyqësor është përfitimi i pensionit të invaliditetit për zonjën Dorina Qosja për këtë vit”. /tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...