E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Video/ Etna jep pamje spektakolare, vullkani shpërthen në 3 mijë metra lartësi

Vullkani Etna, vijon që të dhurojë pamje të mrekullueshme, teksa ditën e sotme ka patur një shpërthim intensive në kraterin e saj.

Pamjet e bëra publike nga media italiane, Tgcom 24, tregojnë fuqinë e erozionit të vullkanit aktiv më të madh në Evropë në 3 mijë metra lartësi, teksa shihen copëzat e vullkanit dhe llava, teksa zbret përgjatë malit, në drejtimin jug-lindje.

Ky fenomen, ndodhi dy ditë pas shpërthimit më të fundit, teksa pritet që sot të zhvillohet një takim mes rajonit të Siçilisë dhe Mbrojtjes Civile për të marrë masat përkatëse për t’u përballur me këtë problem, që mesa duket vijon të kërcënojë sigurinë në zonë.

Etna shpërthen vazhdimisht, për shkak të pozicionit të saj midis pllakave tektonike Afrikane dhe Euroaziatike. Shpërthimi më i madh u regjistrua në 16 Mars 2017, kur dhjetë persona, përfshirë një ekip të lajmeve të BBC u plagosën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...