E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

VIDEO/ Çudira nga policët nëpër botë, martesë e rreme për të kapur trafikantët e drogës

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Në vitin 2004, qeveria në Gjeorgji shkarkoi 30.000 oficerë policie për shkak të korrupsionit. Nga atëherë krimi në Gjeorgji ka pësuar rënie, dhe besimi i publikut tek forcat e rendit, është rritur shumë.

Në Norvegji duhen 3 vite të arsimit të lartë, për t’u bërë një oficer policie. Trajnimi zhvillohet në një qendër universitare, dhe secili i diplomuar merr një diplomë bachelor në “Studimet e Policisë”.

Në Detroit të SHBA-së, qytetarët duhet të presin mesatarisht 58 minuta që policia t’i përgjigjet një telefonate, në krahasim 11 minuta që është mesatarja në SHBA. Kjo ndodh pasi shumica e stacioneve policore atje janë të mbyllura për publikun për 16 orë në ditë.

Policët në Holandë, mbajnë gjithmonë në makinë e tyre një arush pellushi, në rast se ndodh diçka që shkakton shqetësim tek një fëmijë.

Në vitin 1990, një departament policor në Miçigan, SHBA, organizoi një martesë të rreme, me policë të maskuar si nusja dhe dhëndri. Ata ftuan në ceremoni trafikantët lokalë të drogës, të cilët sapo nisi ceremonia, u arrestuan.

Në vitin 2009, një polic në Nju Jork u mbyll në një spital psikiatrik nga kolegët e tij, për shkak të publikimit të disa bisedave, që tregonin se ata kishin kryer shumë arrestime të gabuara.

Policia finlandeze, është detyruar të qëllojë vetëm mbi 4 persona gjatë 25 viteve të fundit./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Pas presidentit të Brazilit, edhe presidentja e këtij vendi rezulton pozitive me koronavirus

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë vetë të ditur presidentja, përmes një videoje të shpërndarë në...

Aksident i rëndë në Përrenjas, humb jetën 24-vjeçari

Një aksident i rëndë është regjistruar sot në Përrenjas, ku për pasojë ka humbur jetën një 24-vjeçar. Raportohet se aksidenti është regjistruar pranë një shkolle...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...