Kuriozitete

VIDEO/ Cilat janë 10 grupet më të pasura terroriste në botë

               Publikuar në : 12:49 - 09/02/19 S.N

  • Ushtria Republikane Irlandeze (IRA). Fiton 50 milionë $ në vit, nga trafiku i drogës dhe armëve.
  • Naksalitët. Grupimi terrorist indian ka 70 milionë $, falë operacioneve të paligjshme.
  • Boko Haram. Grupi ekstremist nigerian, ka grumbulluar 70 milionë $, nga gjobat dhe grabitjet.
  • Hezbollahu. Grupi radikal libanez ka 200 milionë $, kryesisht nga trafiku i drogës.
  • Hamasi. Grupi palestinez, zotëron një pasuri prej 1 miliardë $, nga trafiku i armëve, drogës etj.
  • Lashkar-e-Taiba. Grupimi afgan vepron në disa shtete. Pasuria rreth 100 milionë $.
  • Al-Kaeda. Një nga grupet terroriste më famëkeqe. Pasuria 200 milionë $, kryesisht nga trafiku i heroinës.
  • Talebanët. Veprojnë në Afganistan dhe Pakistan. Pasuria 500 milionë $, nga gjobat dhe trafiqet e paligjshme.
  • FARC. Grupimi marksist kolumbian, ka arritur të fitojë mbi 600 milionë $, përmes trafikut të drogës dhe pengmarrjes.
  • ISIS. Grupi më i frikshëm terrorist në botë. Para disa vitesh, vlerësohet se zotëronte deri në 2 miliardë $. Aktualisht është në tërheqje.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT