E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

VIDEO/ Budapesti mbushet me flamujt e Shqipërisë

Flamujt e Shqipërisë kanë ‘pushtuar’ Budapestin, e kjo për një arsye madhore. Statuja e heroit tonë kombëtar, Gjergji Kastrioti Skënderbeu, do të vendoset në parkun qendror të Budapestit, përballë statujës së bashkëkohësit të tij, heroit të Hungarisë, Janosh Huniadit. Vendosja e bustit është nismë dhe dhuratë e Bashkisë së Tiranës për Budapestin. Ja se çfarë njofton Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj:

“Sapo në Budapest, për vendosjen më në fund të bustit të Skënderbeut në Parkun Qendror – dhuratë e Bashkia Tiranë për Bashkinë e Budapestit në shenjë të miqësisë mes dy heronjve tanë kombëtarë Gjergj Kastriotit dhe Janosh Huniadit”.

Në vitin 2016, në Tiranë është vendosur një pllakatë në nder të heroit hungarez, Janosh Huniadi.

Janosh Huniadi, heroi kombëtar i Hungarisë është nderuar në Tiranë me vendosjen e një pllakate përkujtimore, në afërsi të sheshit “Skënderbej”. Kjo pllakatë përkujtimore ishte në nderim të Huniadit, figurës së shquar politike të Evropës Qendrore e Juglindore të shekullit të XV-të dhe mikut te ngushtë të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, kryebashkiaku Veliaj e konsideronte si ‘detyrim ndaj një populli mik’ vendosjen në Tiranë të pllakatës, për udhëheqësin hungarez që luftoi ushtritë osmane, përkrah Skënderbeut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...