E hënë, 26 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Video/ “Ata më vranë familjen”, rrëfehen dëshmitarët e luftës: Si na shpëtoi ushtari serb

Dëshmitari Halid Gashi nga Pavlani i Kosovës, i ka thënë gjykatës së Lartë të Beogradit të mërkurën, se si një ushtar serb i paautorizuar e shpëtoi atë dhe rreth 100 civilë shqiptarë duke i paralajmëruar ata, për t’u fshehur para se luftëtarët serbë të shkatërronin fshatin në maj 1999.

“Ai më tha të largohem, sepse të gjithë njerëzit do të vriteshin,” tha Gashi, duke shtuar se ai paralajmëroi dhe burra të tjerë në fshat.

Gashi tha se rreth 100 vetë shkuan për t’u fshehur në pyjet e afërta. Pas largimit të luftëtarëve serbë, ai u kthye për të gjetur trupat e vdekur të bashkëshortes dhe vjehrrës së tij.

“Unë shkova në katin e dytë të shtëpisë, dhe i lashë trupat e tyre të pajetë aty”,  tha ai.

Ai shtoi se u qëllua disa orë më vonë, kur shkoi  të kërkonte fëmijën te një fqinji. Ai nuk u plagos dhe fëmijën e gjeti të fshehur në pyll bashkë me 50 fshatarë të tjerë.

Ndërsa nga ana e tij, dëshmitari tjetër Sali Nikqi nga Zahaqi tha se luftëtarët serbë dogjën gati të gjithë fshatin gjatë sulmit të tyre më 14 maj 1999.

“Ata  më vranë babanë, nënën dhe familjen”, tha Nikqi, duke shtuar se ishin 7 ose 8 ushtarë që i vranë, dhe ai fshihej për të mos rënë në duart e tyre.

Prokuroria serbe ka akuzuar 11 ish-anëtarë të njësisë së 177-të të Ushtrisë Jugosllave për kryerjen e krimeve të luftës në fshatrat e Qyshkës, Pavllanit, Zahacit dhe Lubenicit në pranverë të vitit 1999.

Grupi u dënua fillimisht në vitin 2014 dhe u dënua me një total prej 106 vjet burg për vrasjen e të paktën 118 civilëve shqiptarë të Kosovës.

Por gjykata e Apelit në Serbi e ktheu aktgjykimin në vitin 2015 dhe e dërgoi çështjen për rigjykim.

Gjyqi konsiderohet të jetë një nga rastet më të mëdha që ka të bëjnë me krimet e luftës në Kosovë.

Por që nga fillimi, ajo është shënuar nga vonesat dhe refuzimi i dëshmitarëve për të ardhur në Beograd për të dëshmuar.

Dy nga të pandehurit, Milojko Nikolic dhe Radoslav Brnovic, kanë kaluar gjatë gjykimit. Seanca e ardhshme është planifikuar për në 27 qershor.

Në vitin 2014, prokuroria serbe për krimet e luftës nisi gjithashtu një hetim mbi gjeneralin Dragan Zivanoviç, ish-komandant i Brigadës 125 të Ushtrisë Jugosllave, sepse pretendonte se nuk bënte asgjë për të parandaluar krimet, por hetimi ishte mbyllur. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kroaci/ Albin Kurti viziton të plagosurit, nesër Kosova në ditë zie

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti vizitoi në spital, të plagosurit nga aksidenti tragjik i mëngjesit të kësaj të diele. Në deklaratën për mediat, ai...

Më e fortë PD-ja pas Kuvendit, por më e vogël elektoralisht…

Nga Eduard Zaloshnja Pak pikëpyetje kishte para kuvendit të PD-së se ç’do të ndodhte me propozimet e rivalëve të Bashës për ndryshimet rrënjësore në statutin...

Golem/ Shpëtohen nga mbytja dy vajza, pushuesit shmangin tragjedinë

Dy vajza të moshave 10 dhe 17 vjeç, nga Elbasani, u shpëtuan nga mbytja sot në plazhin e Golemit. Ndërhyrja e Policisë, pushuesve dhe mjekëve...

Fauci: doza e tretë e vaksinës e nevojshme për një kategori të caktuar

VOA/Anthony Fauci, zyrtari më i lartë amerikan për sëmundjet infektive,tha të dielën se amerikanët që e kanë sistemin e imunitetit të dëmtuar mund të...

Ballkanizmi i ambasadorëve të perëndimit

Nga Andi Bushati Ambasadorët kryesorë të perëndimit në Tiranë janë bërë sot protagonistë të një parade turpi që reket tu’a shesë shqiptarëve sapunin për djathë....