E diel, 13 Qershor, 2021
23 C
Tirana

VIDEO/ Arrestohet në Londër bashkëthemeluesi i Wikileaks

Bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange është arrestuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër. Assange u strehua në ambasadë shtatë vjet më parë për të shmangur ekstradimin në Suedi lidhur me një rast të sulmit seksual, që është rrëzuar.

Sipas policisë, ai u arrestua për mosdorëzim në gjykatë dhe pas një kërkese ekstradimi të Shteteve të Bashkuara. Presidenti i Ekuadorit tha se e tërhoqi kërkesën e tij për azil pas shkeljeve të përsëritura të konventave ndërkombëtare.

Assange u dërgua fillimisht në një stacion të policisë qendrore në Londër para se të paraqitej në gjykatën e magjistratëve të Westminsterit të enjten pasdite.

Gjatë arrestimit të tij në ambasadë, bashkëthemeluesi i Wikileaks bërtiti: “Kjo është e paligjshme, nuk do të largohem”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...

Euro 2020/ Anglia dhe Austria e nisin me fitore, 21:00 rradha e “tulipanëve”

Kanë përfunduar dy ndeshjet e para të ditës në Euro 2020. Anglia mundi Kroacinë me rezultatin 1-0 me gol të Sterling në pjesën e...

Ikja e Gramoz Ruçit nga politika dhe raporti mes moshës e pushtetit

Nga Alfred Peza Në sport sado i zoti që të jesh, mosha të limiton duke të detyruar që të “varësh këpucët në gozhdë”, atëherë kur...