Kryesore

Video/ Ambasada e SHBA: Ja si do jetë funksionale Gjykata Kushtetuese


               Publikuar në : 09:27 - 13/08/19 Enno

Ambasada amerikane në Tiranë ka postuar në Facebook një video, me të cilën tregon se si Shqipëria do të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale, me gjykatës të kualifikuar, të paanshëm dhe apolitikë.

Në video tregohen me hollësi të gjitha hallkat që ka kaluar Gjykata Kushtetuese në Shqipëri, me shkarkimin e gjyqtarëve të saj nga procesi i vettingut, e deri te mënyra se si do bëhet përzgjedhja e atyre në krye të këtij institucioni.

Postimi i plotë:

Në videon e kaluar, ju mësuat mbi procesin e vettingut. Këtë javë, ne do të flasim për Gjykatën Kushtetuese. Shihni këtë video për të mësuar se si Shqipëria do të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale, me gjykatës të kualifikuar, të paanshëm dhe apolitikë.

In our previous video, you learned about the vetting process. This week, we will talk about the Constitutional Court. Watch the video to learn hoë Albania will have an operational Constitutional Court with judges who are qualified, impartial, and apolitical.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT