Aktualitet

Vettingu “dogji” Xhezair Zaganjorin, KLGJ shpall vendin vakant për në Gjykatën e Lartë


               Publikuar në : 16:34 - 11/09/19 M. S

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka shpallur garën për kandidatët, të cilët synojnë të plotësojnë vendin e katërt vakant në këtë institucion. Vendi vakant u la nga ish-kreu i kësaj gjykate, Xhezair Zaganjori, i cili u shkarkua nga shkalla e dytë e Vettingut.

Ai përfundoi në rrjetën e Vettingut si shumë gjyqtarë dhe prokurorë të tjerë në vendin tonë.

Fillimisht Zaganjori ishte konfirmuar në KPK, por KPA e apeloi këtë vendim, pasi sipas rivlerësimit të bërë nga ana e KPA, subjekti nuk ka pasur të ardhura të mjaftueshme për pasurinë e tij si dhe ka bërë deklarim të pasaktë të saj.

Ish-kreu i Gjykatës së Lartë ishte emëruar në këtë post nga jashtë sistemit gjyqësor.

 

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT