E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Vetëvendosje-Ramës: T’i pezulloje takimet për Minishengen për hir të Kosovës

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Institucionet e Republikës së Kosovës dhe krerët politikë në vend e kanë bojkotuar nismën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, të bashkërenduar me Presidentin e Serbisë Vuçiç, për krijimin e një “Minishengeni Ballkanik”.

Besnik VELIU

Përveç takimeve në Novi Sad e Ohër, Republika e Kosovës ka refuzuar të marrë pjesë edhe në samitin e 20 dhe 21 dhjetorit që do të mbahet në Durrës nën patronatin e Edi Ramës. Një gjë të tillë e ka konfirmuar publikisht sot Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i cili ka thënë se nuk do të marrë pjesë për shkak të Serbisë.

Një iniciativë të tillë e kanë kundërshtuar edhe nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, parti këto të cilat janë duke synuar arritjen e një koalicioni për të udhëhequr shtetin në katër vitet e ardhshme.

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, e kishte quajtur si një përpjekje për krijimin e një “Jugosllavie të vogël”, ndërkohë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili pritet të jetë edhe kryeministër i shtetit, kishte thënë se Edi Rama është ngutur kur për një iniciativë të tillë ka konsultuar Serbinë përpara Kosovës.

Përveç kësaj nga Lëvizja Vetëvendosje thonë që do të ishte mirë që Shqipëria të pezullojë iniciativa të tilla duke pasur parasysh situatën në të cilën gjendet Republika e Kosovës.

“Ne mendojmë se në këtë periudhë, kur Kosova është në gjendje të tranzicionit qeverisës, do të ishte mirë të pezulloheshin iniciativat e tilla, sidomos nga Shqipëria, e cila do të duhej të ishte shteti që koordinohet më së shumti me Kosovën. Nuk ka pse të ketë asnjë nguti për takime e samite të tilla, e megjithatë dikujt po i ngutet”, ka thënë për “Express”, Arbër Zaimi, anëtar i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje.

Lexo edhe :   Video/ 108-vjetori i Pavarësisë: Meta dhe Rama me maskë në Vlorë
Lexo edhe :   Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

Ndër të tjera Zaimi thotë se iniciativat rajonale nuk mund të refuzohen apriori, duke paralajmëruar kështu se qeveria e re nën drejtimin e Albin Kurtit do të vendos masën e reciprocitetit për Serbinë.

“Iniciativat rajonale dhe marrëveshjet ndërshtetërore shumëpalëshe nuk duhen refuzuar apriori, por siç kemi thënë, duhet të parashihet në to aplikimi i reciprocitetit mes Kosovës e Serbisë. Qeveria e re e Kosovës, në bashkëpunim edhe me partnerët ndërkombëtarë, do të vendosë marrëdhënie reciproke me Serbinë. Reciprociteti është parimi në të cilin bazohen gjithë marrëdhëniet ndërkombëtare”, ka shtuar tutje Zaimi për “Express”.

Ndërkohë sa i përket faktit që Rama e ka ftuar Presidentin Thaçi dhe jo Albin Kurtin si kryeministër në ardhje, Zaimi thotë se ftesa e figurave të tjera ka rol simbolik, pasi sipas tij presidenti nuk mund të bëhet pjesë e ndonjë marrëveshje potenciale që më pas mund të ketë ndonjë impakt në punën e qeverisë.

Lidhur me nismën e Ramës dhe Vuçiçit për Minishengenin, kanë folur edhe dy Përfaqësuesit Special të SHBA-së. Matthew Palmer ka thënë se në një iniciativë të tillë ka vend edhe për Republikën e Kosovës, ndërkohë Richard Grenell ka thënë se pa Kosovën nuk mund të ketë Minishengen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...