E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

“Vetëvendosja” në Shqipëri/ Drejtori ekzekutiv: Nuk do të jetë parti politike, por…

Drejtori  ekzekutiv i lëvizjes “Vetëvendosja”, Bojken Abazi i ftuar në emision A-Show në News 24 përgënjeshtron zërat që kjo lëvizje do regjistrohet në vendin tonë si parti politike. Sipas Abazit, lëvizja “Vetëvendosja” do regjistrohet si një OJQ.

“Falënderoj mediat që raportuan në mënyrë korrekte atë që kemi deklaruar. Është e vërtetë që ka pasur një keqkuptim në mediat, duke ngritur teori nga më të ndryshmet. Nuk mendoj që është një komunikim i mirë nga ana e mediave . Nuk është hera e parë që zhvillojmë aktivitete në Shqipëri. Me vendimin në gjykatë, tregon se duam të jemi në  mënyrë sistematike.”- u shpreh ai.

Shoqatë apo jo?  Vetëvendosja vjen në Shqipëri tregon hapur se do të jetë prezente në vend. Në ç’mënyrë do kishit marrë në pjesë në fushatën zgjedhore?

“Nëse do donim të funksiononim si parti politike, duhen 3 milion nënshkrime. Ne ato nënshkrime do t’i kishim bërë brenda javës. Ky nuk ka qenë synimi ynë. Dëshirojmë të regjistrojmë një OJQ, të regjistrojmë çështje për zgjidhje.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...